Wpis z mikrobloga

WAŻNE. W moim wczorajszym wpisie z pytaniem co do potencjalnej winy autora nagrania w przypadku potrącenia tych dziewczyn na pasach, najmocniej plusowany komentarz do filmiku brzmiał:
"nie powinien być winny, światła działają, wtargnięcie na jezdnie, plus za szybką reakcję".
Przepisy mówią jednak co innego, najważniejsze w tej kwestii to:
1. Ustąpienie pierwszeństwa – powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić innego kierującego do zmiany kierunku lub pasa ruchu albo istotnej zmiany prędkości, a pieszego – do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku
2. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu ZNAJDUJĄCEMU się na przejściu.
3. Zabrania się omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
Jak widać, większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że mimo zielonego światła, przed przejściem dla pieszych należy zachować szczególną ostrożność, pieszemu znajdującemu się na pasach (mniej istotne, czy znalazl się tam przepisowo, czy nie) należy ustąpić pierwszeństwa i zabronione jest omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem, aby ustąpić pierwszeństwa pieszym (nie ma w tym punkcie mowy o sygnalizacji).
Na koniec (w pierwszym komentarzu) oficjalne statystyki Policji z 2015r, pokazujące, że większość (60%) wypadków z udziałem pieszych jest z winy kierowców, a najwięcej pieszych ginie przez kierowców, którzy nie ustąpili pierwszeństwa lub źle przejechali przez przejście dla pieszych.
www.policja.pl/download/1/178183/Piesi2014-2015.doc

badtek - WAŻNE. W moim wczorajszym wpisie z pytaniem co do potencjalnej winy autora n...
  • 41
  • Odpowiedz
@badtek: Gdyby było tak jak piszesz i tylko ten przepis obowiązywał, to nie byłby potrzebny sąd a każde potrącenie na pasach z automatu byłoby uznane za winę kierowcy. A obaj wiemy, że tak nie jest i często orzekana jest wina pieszego. Więc coś tu nie gra w Twoim rozumowaniu.
  • Odpowiedz
@lossuperktos: zauważ, że dziewczyny biegły od lewej strony drogi, były na przejściu przez kilka sekund i BMW zachowując szczególną ostrożność je zauważyło i się zatrzymało - ustąpiło pierwszeństwa, zgodnie z prawem. Autor nagrania widząc zatrzymujące się przed pasami BMW powinien się również zatrzymać (nie może go ominąć).
Inaczej wyglądałaby sprawa, gdyby dziewczyny wbiegły na czerwonym od prawej strony - wtedy kierujący ma mniej czasu na reakcję, no i przepis o omijaniu
  • Odpowiedz
@badtek: nie mnie to oceniać, pewnie w sądzie było już wiele podobnych spraw. Jeżeli tam była 70, koleś jechał przepisowo, dziewczyny wybiegły zza przeszkody, którą w tym przypadku było BMW to w sądzie moim zdaniem nie byłby bez szans i na pewno tylko na podstawie tego przepisu, który przytoczyłeś nikt by go nie sądził. Tak więc podtrzymuję, że te 13 osób które zaplusowało może mieć rację, a ty twierdząc kategorycznie "wina
  • Odpowiedz
Jeżeli tam była 70, koleś jechał przepisowo,


@lossuperktos: o matko ludzie, skad wy takie rzeczy piszecie? 70 masz w zabudowanym jedynie, kiedy masz znak ograniczenia prędkości do 70, normalnie masz 50. A koleś jechał ponad 55, bo od strzałki do strzałki jest 16m, a on ten dystans w sekundę pokonał.
https://www.google.pl/maps/dir/49.8188129,19.0435757/49.8191049,19.0436307/@49.8190078,19.0436911,32m/data=!3m1!1e3

I zrozum, że ja ten wpis nie robie po to, żeby się wymądrzać, tylko żeby innym tutaj uświadomić o konieczności
  • Odpowiedz
@badtek: O matko nie spinaj się :) Super sprawa, że chcesz promować dobre nawyki na drogach, bo sam jak widzę jak ludzie jeżdżą to nóż w kieszeni się otwiera. Ale pisząc, w tonie 'mireczki jak potrącicie kogoś na pasach nawet przy zielonym to wasza wina" po prostu nie masz racji :) Jak patrzę w statystyki które na górze wkleiłeś, to na ok 9 tys wypadków na pasach w prawie 3 tys
  • Odpowiedz
@badtek oczywiście że nie. Natomiast ja dalej zostanę przy swoim stanowisku, że wina nie leży po stronie kierowcy, dziewczyny wykazały się wyjątkową bezmyslnoscia. Uzyskały "pierwszeństwo" dzięki wtargnięciu na jezdnię, tak to chyba nie powinno działać?
  • Odpowiedz
czyli nie aż tak znowu ciężko z tym wybronieniem się.

@lossuperktos: ja bym tak nie powiedział... ale jak masz dobrych prawników w rodzinie, to masz prawo tak myśleć. Póki co w Polsce wymiar sprawiedliwości działa różnie :-)
  • Odpowiedz
@badtek: nie jestem studentem prawa, ale ty na pewno też
wkleiłeś zbiór zasad ogólnych, ale na przepisy ruchu drogowego trzeba patrzeć jak na wszystkie przepisy - przez pryzmat wszelkich ustaw i rozporządzeń.
Więc choć ogólnie zawsze należy "zachowywać szczególną ostrożność", tak nie zawsze jej nie zachowanie jest przyczyną wypadku - podobnie jak z alkoholem: pijany nie jest z automatu winny.
W wypadku przejść dla pieszych na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną nie
  • Odpowiedz
Uzyskały "pierwszeństwo" dzięki wtargnięciu na jezdnię, tak to chyba nie powinno działać?


@jotodupca: ja podałem przepisy prawne. To że ktoś popełnie wykroczenie drogowe (wejście na pasy na czerwonym) nie oznacza, że Ty możesz go bezkarnie przejechać. Pieszemu znajdującemu się na pasach należy ustąpić pierwszeństwa. I nie wolno omijać aut zatrzymujących się przed pasami. To są przepisy prawa, na które mógłby się powołać sąd.
  • Odpowiedz
W wypadku przejść dla pieszych na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną nie trzeba stosować się do przepisów zakazu wyprzedzania przed przejściem dla pieszych. Tyle.


@gwynebleid: a rozróżniasz wyprzedzanie od omijania? Jeśli auto obok by się nie zatrzymało, to możesz je wyprzedzać, ale ono się zatrzymało, więc jest to już omijanie przed przejściem, które jest zakazane.
Szukanie w prawie o ruchu jest nużące, dlatego wkleilem adekwatne przepisy, to są fragmenty artykułów z kodeksu
  • Odpowiedz