Wpis z mikrobloga

taki #protip dla użytkowników #xfce #xubuntu i ogólnie w sumie chyba #linux ale nie wiem jak jest w innych DE, w XFCE w opcjach się da wszystko wyklikać

poustawiajce sobie skróty pod klawisz Super/Win bo on jest w ogóle nie używany

Ja mam np

Super+D = pokaż pulpit (jak w windowsie, domyślnie to jakiś cyrk ALT+SHIFT+D czy coś)
Super+E = edytor tekstu
Super+F = menadżer plików
Super+T = terminal
Super+C = kalkulator
Super+R = gksu
Super+Q = skrypcik co mi backupuje najważniejsze rzeczy rsynciem i wyłącza kompa

no i w sumie u mnie to tyle ale super praktyczne to jest. BARDZO polecam.
K.....e - taki #protip dla użytkowników #xfce #xubuntu i ogólnie w sumie chyba #linux...

źródło: comment_ZerDUXGcrHbztzIC5ENJ0ogE0leNdvNY.jpg

Pobierz
  • 6
@KotletyMielone:

Ah, ten klawisz super, przypomniałeś mi coś. Pamiętam jak dziesięć lat temu zainstalowałem ubuntu i wszędzie pisali żeby wcisnąć ten klawisz super. Myślę, wtf, jaki super, o co im chodzi, linuxy mają własną klawiaturę czy co? po sporym czasie googlowania (nie mogło być to oczywiste i pierwsze w googlach bo po co xD) wyszukałem, że klawisz super to po prostu klawisz windows xD
Kisnę z tego do dziś, nie mogą
@TymRazemNieBedeBordo:

Nawet okna w Ubuntu muszą mieć domyślnie przyciski minimalizuj, maksymalizuj, zamknij po lewej xD


na macu tak jest. czyli to nie jest tak że ubuntu chce być inne niz windows, a ubuntu chce być jak apple. to samo z górnym menu (aplikacje nie mają własnego menu w okienku, zamiast tego jest jedno menu na góze jak w macu)

i ja nie miałbym nic przeciwko gdyby

a) ubuntu wcześniej zawsze miało
vi albo emacs lub coś innego. akurat tu nie masz racji, te edytory były przed windowsem lol. vi pierwsze wydanie 1976 wg wikipedii


@KotletyMielone: lepsze jest wrogiem dobrego. wiadomo, że było coś przed windowsem, ale na maszynie do pisania nowa linijka to właśnie enter a ona powstała przed windowsem.
Co do pisania, jak chce gdzieś przeskoczyć na strzałkach, to naciskam ctrl i kierunek. to nie jest takie wolne, ale nikt nikomu
@TymRazemNieBedeBordo:

ale na maszynie do pisania nowa linijka to właśnie enter a ona powstała przed windowsem.


hahahahahah i teraz uwaga: zastanów się DLACZEGO :D

i teraz pytanie: piszesz na KOMPUTERZE czy na MASZYNIE DO PISANIA :D

Dla mnie to jest po prostu intuicyjne.


a dla tych co używali linuksa najpierw to co innego jest intuicyjne. i myk polega na tym że twórcy vi, emacasa myśleli o użytkownikach komputerów, twórcy windowsa, nano
@TymRazemNieBedeBordo: Ubuntu to tylko jedna z dystrybucji, o jednym wybranym środowisku graficznym i konfiguracji - są prekonfigurowane dystrybucje które nie tylko mają skróty z windowsa i przyciski takie same ale nawet mają taką samą kolorystykę, Mój Komputer na pulpicie i Start . Linux to nie jeden edytor program i wygląd tylko wybór tego co Tobie sie podoba i jest dla Ciebie wygodne. No i oczywiście sprawdzone rozwiązania są rozwijane tak jak