Wpis z mikrobloga

Codzienna porcja Norweskich newsów.
(Tłumaczę codzienne newsy ze strony klartale.no ucząc się języka norweskiego. Żeby wyciągnąć z mojej pracy jak największą wartość ogólną, udostępniam tłumaczenia tutaj, pod tagiem #norweskienewsy
Jeśli jesteś zainteresowany tym, o czym mówi norweska opinia publiczna, subuj albo plusuj - to dla mnie wystarczająca motywacja żeby dzielić się moją pracą tutaj)

1. Kontrole paszportowe mogą zostać wstrzymane
Pasażerowie muszą stać w wielogodzinnych kolejkach do kontroli paszportowej na lotnisku w Oslo. Kontrole mogą zostać wstrzymane.

Policja na lotnisku Gardermoen potrzebuje pomocy. Brakuje rąk do pracy. Wielu pracowników przebywa na zwolnieniach lekarskich. Dlatego wostatnich dniach kolejki do kontroli są bardzo długie. Problem pojawiał się także w wakacje. Teraz jednak kolejki są jeszcze dłuższe. Dotyczy to wielu podróżników. Wielu musi czekać bardzo długo w kolejkach. Niektórzy nie są w stanie zdążyć na loty. Mimo, że policjanci biorą nadgodziny.

Rząd obiecuje 14 dodatkowych policjantów do kontroli paszportowych. Lecz to nie wystarcza, mówi policja. Jeżeli nie otrzymają pomocy, od piątku zamkną kontrole paszportowe, pisze kanał NRK.

Warunki pracy tych, którzy są obecni są tak trudne, że nie możemy nic na to poradzić, mówi Randi Nymoen-Jahren dla NRK. Jest on odpowiedzialny za BHP.

http://www.klartale.no/norge/passkontrollen-kan-bli-stengt-1.775427

2. Ofiara czuła zagrożenie
Nils Olav Bakken z Dokka został znaleziony martwy w lesie w sobotę. Czuł zagrożenie, twierdzi policja.
Nils Olav Bakken musiał być przestraszony zanim został zabity.

- Był niespokojny od odłuższego czasu. Conajmniej od 6 miesięcy, mówi Kristian Johansen, policjant, dla NRK.

Policja uważa, że przebywał on w środowisku z wieloma uzależnieniami. Musiał mieć problemy z narkotykami.

Choroba(uzależnienie) musiała być przyczyną. Twierdzi tak dużo ludzi, którzy go znali.

49 letni Bakken został znaleziony martwy w lesie w Oppland w niedziele. Zwłoki były nadpalone i były tam resztki ogniska w pobliżu.

Polcja nie ma żadnych podejrzanych. Policja nie wie jaka była przyczyna zgonu.

- Nie wiemy czy mężczyzna doznał przypaleń przed czy po śmierci, mówi Kristian Johansen dla gazety NTB. Jest od policyjnym adwokatem dystryktu lądowego (?).

http://www.klartale.no/norge/offer-skal-ha-vert-redd-1.775322

3. Nie dla Pokémon Go
Królowa nie pozwala swoim dzieciom grać Pokémon Go
Kiedy wnuki odwiedzają królową Sonje, nie mają zezwolenia na granie w gry mobilne.

-Ich czas wizyt jest ograniczony. Dlatego odkładają telefony i w zamian idziemy w góry. W przeciwnym razie prawo zadecyduje o używaniu telefonu (?). Ale nie ucieszyło by mnie to, mówi królowa.

Królowawy wypowiedziała się podczas wizyty w Finlandii we wtorek.

-Ucieszyło by, powiedział król Harald, wywołując u królowej śmiech.

Minister zdrowia Bent Høie również jest na wizycie. W środę odwiedzą Fińskie firmy skupione na grach wideo.

-Jako minister zdrowia byłem nieco zawiedziony. Pokémon Go tego lata zrobiło więcej dla zdrowia społeczeństwa niż ja przez ostatnie 3 lata. Jest wiele do zyskania adaptując nowe gry. Teraz przynoszą zdrowie, mówi Høie.

http://www.klartale.no/kultur/nei-til-pokemon-go-1.775313

4. 100 lekarzy strajkuje
100 lekarzy i 49 pracowników Norweskiej służby zdrowia strakuje.

Strajk może opóźnić niektóre operacje i wizyty. Strajk obowiązuje w szpitalu w Oslo, Østfold, Bergen, Stavanger i Finnmark.

Pracownicy chcą zmian w godzinach pracy. Wierzą, że przyczyni się to dobru pacjentów i wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie szpitali. Lekarze chcą zmian. Uważają, że to niepodpowiedzialne. Dlatego strajkują. Strajk rozpoczyna się w środę rano.

Organizatorami są profesorowie akademiccy (?), pisze gazeta NTB.

W piątek do strajku przyłączy się 119 osób. Są to pracownicy szpitali w Akershus, Vestre Viken, Vestfold i Trondheim.

Wielu ze strajkujących pracuje w szpitalu akademickim w Oslo (?). Informują, że ciężko chorzy pacjenci i Ci po wypadkach nie odczują strajku. Ludzie powinni przychodzić na umówione wizyty normalnie.

W Bergen strajkować będzie Kysthospitalet w Hagavik, Os.

- Niektóre zaplanowane operacje będą opóźnione. Skontaktujemy się z pacjentami których to dotyczy najszybciej jak to możliwe. Reszta pacjentów powinna pojawić się w umówionych godzinach normalnie, mówi Eivind Hansen dla kanału NRK.

http://www.klartale.no/norge/100-leger-streiker-1.775232

#newsy #wiadomosci #oslo #norwegia
  • 2
@Recydywa

-Ich czas wizyt jest ograniczony. Dlatego odkładają telefony i w zamian idziemy w góry. W przeciwnym razie prawo zadecyduje o używaniu telefonu (?). Ale nie ucieszyło by mnie to, mówi królowa.

– Det er en grense når de er med meg. Da må de legge vekk telefonene og heller bli med i fjellet. Ellers får de lov å bestemme mobilbruken selv. Men jeg liker det ikke, sa dronningen.


Są pewne granice