Wpis z mikrobloga

Sobie czytałem w nocy przed snem o tym jak Hitler zdobywał władzę w Niemczech i uderzyło mnie to jak duże poparcie mieli komuniści wtedy, ciekawe czy gdyby mieli równie charyzmatycznego dowódce to doszło by do wojny domowej, bo sytuacja chyba była mocno napięta.
W ogóle w parlamencie nie było żadnych liberalnych partii, tylko socjaliści, nacjo-socjaliści i komuniści, super wybór xD
Ale ciekawi mnie jedna sprawa, teraz nacjonaliści znowu się bardzo uaktywniają i tworzą się różne partie o takim zabarwieniu dość autorytarnym zdobywają coraz większe poparcie i ogólnie, ale dlaczego komuniści też w podobny sposób nie zdobywają poparcia? Czy jednak nacjonalizm jest bardziej uniwersalny niż komunizm który całkowicie się wytarł?
#gownospis może otaguję #historia , chociaż nie ma tu żadnej wartości merytorycznej, ale może ktoś będzie znał odpowiedź na te pytania
  • 2
@Please_Remember: Komunizm się nie sprawdził i przyniósł wiele złych rzeczy, dlatego nie wyobrażam sobie żeby partia typowo komunistyczna doszła do władzy szczególnie we wschodniej Europie, gdzie cały czas jest żywa pamięć tego ustroju.

Zaś nacjonalizmy rzeczywiście są bardziej uniwersalne, bo mogą łączyć się z innymi nurtami gospodarczymi niż typowy socjalizm. Choć podobnie jak komunizm, skrajne nacjonalizmy przyniosły wiele ofiar i pamięć o nich również jest żywa, dlatego moim zdaniem największą szansę