Wpis z mikrobloga

Moi drodzy, większość z Was zapewne wie, co oznacza wyraz solarny, tym, którzy nie wiedzą powiem, że przymiotnik ten oznacza słoneczny, np. piec solarny to piec służący do topienia metali przy użyciu energii słonecznej.

Wyraz ten nie jest bardzo popularny w Polsce, ale już we Francji (pamiętajmy, że to dawna prowincja Cesarstwa Rzymskiego) znajdziemy jeden z najbardziej podstawowych wyrazów la soleil, czyli Słońce. Znajdziemy tu też wyraz un tournesol, czyli słonecznik.

Spytacie, skąd taka nazwa na Słońce? Myślę, że pochodzi ona od rzymskiej bogini Sol, która właśnie była jego patronką.

Moje poszukiwania pokazują jednak, że trop ten jest błędny, otóż francuskie soleil pochodzi od starołacińskiego sol, to zaś pochodzi od starogreckiego ἥλιος (helios, porównaj bóstwo Helios), które wyrosło z tego samego korzenia, co słowiańskie слъньцє (polskie słońce), oba zaś pochodzą z staroindoueuropejskiego *sóh₂wl̥.

To tłumaczyłoby wspólną nazwę dla chociażby polskiego i francuskiego słonecznika, jednak nie tłumaczy podobieństwa do nazwy Sol.

Nie wiem, co o tym myśleć.

#lingwistyka #jezykiobce #francja #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu

---
By komentować w tym wpisie, poproś użytkowniczkę o dodanie Ciebie na białą listę - odwiedź link ( http://www.wykop.pl/wpis/13731947/od-dzis-w-moich-wpisach-na-mikroblogu-moga-pisac-t/ ), i napisz, dlaczego to właśnie Ty powinieneś tez tam być (wystarczy, że podasz linki do 2-3 swoich wartościowych wpisów). Jest to zabezpieczenie przed niemiłymi i/lub złośliwymi użytkownikami.
  • 6
Myślę, że pochodzi ona od rzymskiej bogini Sol, która właśnie była jego patronką.


@NadiaFrance: Za najstarsze w grupie językowej uważa się wyrazy oznaczające podstawowe elementy przyrody, nazwy części ciała, opisujące relacje pokrewieństwa, liczebniki. Imię nadane bogini słońca jest wtórne do nazwy samego słońca.

To tłumaczyłoby wspólną nazwę dla chociażby polskiego i francuskiego słonecznika, jednak nie tłumaczy podobieństwa do nazwy Sol.


A tego nie rozumiem, podobieństwa czego do łacińskiego Sol?