Wpis z mikrobloga

Witam mireczki, poszukuje kogoś ogarniętego z Excela bo mam mały problem. Robię raporty na stronę internetową, znajomy znacznie ułatwił mi życie i napisał mi program, który zaciąga dane ze strony jakie potrzebuje. Problem w tym, że często jeden produkt występuje pod różnymi kodami i zdarza się sporo dubli w raporcie, które musze usuwać ręcznie a to jest dość pracochłonne. Zastanawiam się, czy dałoby się zrobić tak by Excela zaznaczył mi owe duble. W tym wypadku musiałby brać pod uwagę wskazane przeze mnie kolumny i każdy dubel zaznaczać innym (najlepiej) kolorem. Te dubelki często różnią się tylko ceną lub datą produkcji a np. rozmiar i inne parametry są takie same i zawsze leżą one obok siebie (sortowanie po rozmiarze) . Jednak gdy ma się do przeglądania np. 2000 wierszy to już tak fajnie nie jest. W skrócie chodzi mi o coś takiego, że jeśli kolumna A/C/D/E/F/Q/S/T zawiera w np. w dwóch/trzech wierszach obok siebie to samo to chciałbym by zaznaczyło mi się to jednym kolorem. Próbowałem formatowanie warunkowe>duplikujące się wartości, ale wtedy zaznacza mi 80% raportu bo nie bierze pod uwagę wybranych przeze mnie kolumn i co najważniejsze tylko wierszy leżących obok siebie.

Pod X występują te same wartości a kolumny, które mnie interesują to np. A/B/C/G/

A B C D E F G H I
1.X.X.X.C.D.X.X.B.X - zaznaczył
2.X.X.X.C.D.X.X.B.X - zaznaczył
3.C.C.V.V.D.X.X.X.X – jest ok
4.X.X.X.B.D.X.X.V.V – zaznaczył
5.X.X.X.A.C.X.X.V.V - zaznaczył

#excel #kicochpyta #pomocy
  • 6
@Raksi: Po pierwsze zaznaczanie kolorkami to sobie odpuść to nie podstawówka
Dodajesz kolumnę, formuła w kolumnie = ZŁĄCZ.TEKSTY(dodajesz interesujące cię komórki do formuły)
Później na tej kolumnie zakładasz sobie filtr według tego poradnika LINK

Możesz też użyć opcji USUŃ DUPLIKATY znajdujące się w karcie DANE, w której zaznaczasz interesujące cię kolumny i excel robi wszystko za ciebie