Wpis z mikrobloga

#piwowarstwo Brett IPA, drożdże Amalgamation- mieszung 6 szczepów. Jak się z tym ustrojstwem obchodzić? starter ma tydzień czasu i dopiero jakąś błonkę z piany zrobiło, osadu kilka milimetrów.
Będzie z nich w ogóle jakieś piwo? i jak starter rozwija się tydzień to ile czasu fermentacja będzie trwała? Ktoś ma doświadczenie z tymi niewdzięcznikami czy ja trafiłem na trefne jakieś?
  • 16
@lechoslaw: No ja wczoraj wlałem ten kulawy starter i o dziwo ruszyły z impetem. Bardzo ładna piana, popękana od ciemnego brązu po biel, z 2 litry jej jest póki co. Robiłeś już brett ipe ? wiesz ile czasu potrzebują na fermentacje?
@Brytus: wiem, że zaraz dostanę złotą łopatę ;) Kilka krótkich zasad odnośnie brettów. Jak robisz piwo 100%brett, drożdże przejedzą Tobie wszystko w miesiąc. Dając dzikusy na cichą, upewnij się, że masz na tyle cierpliwości, żeby zostawić je na kilka miesięcy. Licząc ilość potrzebnych drożdży na warkę, powinniśmy je brać pod uwagę, jak saccharomyces pastorianus, to jest dwa razy więcej niż cerevisiae. Z racji na wolniejszy metabolizm, dobrze jest porządnie napowietrzyć brzeczkę.