Wpis z mikrobloga

Jedliście kiedyś lody z masła orzechowego i banana? To jest tarta z takim własnie wypełnieniem, tylko nie mrożonym + gorzka czekolada i odrobina soli morskiej w płatkach (ʘʘ)
Aha i pod masą z bananów i masła jest dżem od @magyarka - pytałaś jak smakuje, więc w końcu go otworzyłam ( ) bardzo fajny wyszedł, choć nie jestem pewna czy nie byłby lepszy na wytrawnie, ale już trudno, bo cały poszedł do tarty, bo potrzebowałam czegoś kwaśnego :D Ale to chyba nie była sama borówka? Jabłko tam było?

SPÓD:
- 1 szklanka mąki*
- 100g zimnego masła
- 1 żółtko**
- 2 łyżki kakao
- 2-3 łyżki erytrytolu, lub nieco mniej ksylitolu

NADZIENIE:
- 3/4 szklanki masła orzechowego domowej roboty
- 3/4 szklanki puree z mocno dojrzałych bananów
- do smaku sól
- w razie potrzeby dowolny słód, również do smaku [wg mnie zbędne]
- kilka łyżek kwaśnego dżemu (u mnie borówka)

POLEWA:
- 100g gorzkiej czekolady
- płaska łyżka oleju kokosowego

Składniki na ciasto połączyć mieszadłami w blenderze lub zagnieść rękoma. Gotowym wylepić spód i dno formy na tartę/tortownicy, dno ponakłuwać widelcem i wstawić do lodówki do schłodzenia na 15-20 minut. Następnie przełożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piec ok 15 minut i po tym czasie wystudzić, nie wyjmując z formy.
Połączyć zawartość obu szklanek i doprawić do smaku wedle własnych upodobań. Można równieć dodać do masy cynamon lub inne przyprawy.
Wystudzony spód tarty posmarować warstwą dżemu, a następnie wyłożyć masą orzechowo bananową, wyrównać i schłodzić.
Czekoladę rozpuścić z olejem kokosowym w kąpieli parowej, ostudzić i rozlać po powierchni tarty. Po stężeniu obsupać orzeszkami i solą w płatkach.

UWAGI:
* - 1 pełna szklanka mąki kasztanowej, gryczanej lub jaglanej, dla wersji nie-paleo lub miks tych mąk, lub miks z domieszką kokosowej [byle nie przeważała]
** - tym razem wbiłam całe jajko

#gotujzmatra #gotujzwykopem #bezglutenu
matra - Jedliście kiedyś lody z masła orzechowego i banana? To jest tarta z takim wła...

źródło: comment_jm4nbTj8wQsqnbbtqUxptWZqQWlwsHAw.jpg

Pobierz
  • 5
@zgubilam_kredki: ni ma, w sobotę wszyscy zjedliśmy ( ͡º ͜ʖ͡º)
@magyarka: no powiem Ci, że dla mnie mogłoby być bez gorzkiej czekolady na górze, bo imo zdominowała smak, ale reszcie podeszło, więc ja tam nie wiem ( ͡º ͜ʖ͡º) no i więcej kwaśnego dżemu!
Jeszcze została mi z nadmiaru ciasta jedna tartaletka, to sobie z niej na jutro zrobiłam urodzinowy