Wpis z mikrobloga

OBALAMY WYPOKOWE MITY cz.1

Temat na dziś:
Podział lewica-prawica, czyli "hurr durr, PiS to lewica tylko rozmodlona"

Socjalizm to lewica, kapitalizm to prawica.
To bardzo mylne uproszczenie propagowane przez środowiska konserwatywno-liberalne (m.in. Janusza Korwina-Mikke), aby móc sobie przykleić łatkę jedynego słusznego prawicowca.

Oczywiście, zdecydowana większość partii lewicowych jest z reguły bardziej socjalna, ale jest to efekt wtórny, a nie pierwotny podziału (o czym za chwilę).

To niby na czym polega podział prawica-lewica?
Aby lepiej to zrozumieć, należy wrócić do historii tego podziału: wywodzi się on z rewolucji francuskiej. W zgromadzeniu narodowym politycy domagający się zmian społeczno-gospodarczych zasiadały po lewej stronie, osoby opowiadające się za utrzymaniem feudalnego porządku (głównie szlachta i duchowieństwo) - po prawej.

I tak - ruchy lewicowe w skrócie postrzegają dotychczasowe sposoby organizacji społeczeństwa jako wadliwe i niesprawiedliwe, starają się szukać nowych sposobów i rozwiązań. Po drugiej stronie stoi prawica - ostrożnie podchodząca do eksperymentów społecznych i uważająca tradycyjny podział i hierarchię społeczną za naturalną, odwołująca się do tradycyjnych wartości takich jak religia.

Jako ciekawostkę warto dodać, że pierwsze próby łączenia kapitalizmu z prawicą zaczęły się dopiero w połowie XIX w., gdy oczywistym stało się, że feudalizmu na dłuższą metę nie uda się utrzymać.

Tak? To dlaczego wszyscy lewacy to socjaliści?!
Prawda, zdecydowana większość partii lewicowych z reguły w dużym stopniu opiera swój program na socjalistycznych ideach.

Nie wynika to jednak z żadnego "lewicowego obowiązku" a z faktu, że kapitalizm uważany jest za jedną z tych idei, którą trzeba zastąpić czymś lepszym, sprawiedliwszym.

Prawica nie ma takich uprzedzeń co do przeszłych rozwiązań, więc część prawicowych ugrupowań (lecz nie wszystkie!) identyfikuje się z klasycznym kapitalizmem.

Ale PiS to lewactwo, w końcu rozdawnictwo i duże podatki!
Bzdura.

Tutaj trzeba zastanowić się czemu służy "solidarna" polityka PiS. Tworzeniu nowego, nowoczesnego, równego społeczeństwa? Nie.

PiS odwołuje się do historii i tradycji. Nie ukrywając - byliśmy oszukiwani przez technokratów i postępowców, pora zrobić krok w tył w kierunku tradycyjnych wartości, aby Polska była świetna jak kiedyś ("Make Poland Great AGAIN").

Pomysły PiS-u są nastawione na konserwację tradycyjnych rozwiązań - klasycznego modelu rodziny, tradycyjnej religijności (silnie połączonej z państwem), jedności narodowej, nieufności do rozwiązań charakterystycznych dla nowoczesnych demokracji. To klasyczne i bardzo prawicowe idee (zahaczające wręcz o skrajną prawicę).

Ale NSDAP było lewackie - w końcu miało "socjalistyczne" w nazwie
I co z tego? Korea Północna raczej nie jest "demokratyczna", PZPR była średnio "robotnicza", a PiS ma raczej nietypowe podejście zarówno do "prawa", jak i "sprawiedliwości".

Jednak trzeba zauważyć, że część politologów uważa III Rzeszę za prawicowo-lewicowy miks. A to dlatego, że Hitler starał się zbudować kompletnie nowe, nieznane dotąd społeczeństwo (lewica) jednak oparte na historycznych, tradycyjnych wartościach (prawica).

Czy podział lewica-prawica ma dziś sens?
To zależy. Wydaje mi się, że ma to sens w takich krajach jak USA czy UK, gdzie podział między dwoma głównymi partiami przebiega dość wyraźnie. Całkowicie inaczej wygląda to na polskim gruncie nie wiele partii dostosowuje swój program do aktualnych wymagań społecznych (np. PO) i stara się prowadzić politykę typu "patrzymy w przyszłość szanując tradycję".

Najsensowniejszym rozwiązaniem jest zachowanie umiaru. Jeśli etykietki pomagają w dyskusji - jak najbardziej. Jeśli tylko zaciemniają sytuację (np. wrzucając do jednego worka ludzi o bardzo odmiennych poglądach), lepiej ich omijać.

#polityka #neuropa #4konserwy
  • 70
@BongoBong: przecież to jest ta sama ideologia: że ten co ma, to ma dawać temu co nie ma - i można go zmusić.
Co wynika z ogólnej esencji lewicy, jak pisałem zmuszanie innych aby rozwiązali wszystkie problemy gdy sam zbierasz za to pochwały

Socjalista grozi bronią (policja skarbowa, komornik z policją itd)
komunista od razu strzela.

Zresztą jak socjaliście skończy się kasa to i tak zaczyna strzelać.

Dawniej lewactwo tylko rabowało
źródło: comment_HTiuwHTzEDcDlZAQf1HV1TrZvaaAinY3.jpg
@BongoBong: Chcesz zabrać bogatym pieniądze? Chcesz ich karać za narzekanie na islam?
Chcesz to robić ładnie prosząc czy "ostatecznie" użyjesz do tego aparatu państwowego który kończy się na policji?

I co zrobi Policja jak powiem "nie, won"? Pójdzie sobie, czy jednak wyjmie broń?

No właśnie na tym polega lewactwo dokładnie: jestem TAKI DOBRY chcę tylko DOBRA LUDZI... ... nie oddasz kasy dobrowolnie? o gurwa jednak muszę strzelać, NIE CHCĘ ALE MUSZĘ
@safehouse: Mógłbyś założyć autorski tag, gdzie wyjaśniałbyś rzeczywistość ludziom takim jak ja.


@BongoBong: Wam nie da się nic wyjaśnić co właśnie udowadniasz.

Ale można dla innych podsumować ( ͡° ͜ʖ ͡°)

lewica - strzela gdy nie chcesz oddać im pieniędzy
prawica - strzela tylko ktoś próbuje ukraść pieniądze

drobna różnica, ale oczywiście nie zrozumiesz
@BongoBong:

Mówimy o lewicy czy komunizmie?....

Komunizm to zawsze lewica

@Goofas: Żadne złoto tylko mylenie pojęć. To jest państwo totalitarne. Kuba i Korea Płn to komunistyczne (lewicowe) państwa totalitarne. I owszem odbywają się tam wybory. A hitler był socjalistą.
Lewica to zmuszanie innych aby rozwiązali wszystkie problemy gdy sam zbierasz za to pochwały,

prawica to wolność i odpowiedzialność.

Dlatego PO/Nowoczesna, PiS, to lewactwo - socjaliści.

TL;DR #!$%@? z nimi wszystkimi


@safehouse: Sorry, możesz podać jakieś encyklopedie, cytaty naukowców, podręczniki politologiczne etc., które by potwierdziły twoją definicję ??? Bo wnioskując z fanatycznego tonu wypowiedzi, posiłkowania się memami i obrazkami, oraz niewłaściwym użyciu słowa "lewactwo" (oznacza skrajną lewicę, nie każdą lewicę), śmiem
@ediz4:

Komunizm to zawsze lewica

O nie nie nie. Nie zawsze. Weź na ten przykład KRLD, czy tam Korea Płn., jak kto woli - mienią się "Demokratyczną", wszyscy uważają ich za komunistów (bo mieli wsparcie Chin), a tak naprawdę najbliżej im do nazizmu (wyższość rasowa, kastowość, konserwatyzm społeczny).
W PRL-u komunizm był tylko w teorii (znaczy ja wiem, w całkowitej teorii to był realny socjalizm, nie o to mi chodzi), a
jeśli planujesz coś dalej pisać, to może autorski tag?

@MalyBiolog: od jakiegoś czasu myślałem, żeby pouderzać trochę w różne mity polityczno-historyczne, które tu się często pojawiają.

Ten wpis to tak na próbę, aby zobaczyć, czy ktoś będzie tu zainteresowany postem powyżej 1000 znaków, który nie jest pastą ;)

Do podobnych tekstów będę dodawać tag #napalmobala i zobaczymy co z tego wyjdzie :)
w tej logice to komuniści byliby teraz partią prawicową a ich przeciwieństwo lewicową

@Shatter: możesz rozwinąć, bo nie do końca łapię...

Sprawdź sobie podział poglądów wg Nolana.

Oczywiście znam i tak, jest to bardziej dokładny podział (choć samemu twórcy ciężko zarzucić obiektywizm), ale pojęcia lewica-prawica wciąż są w powszechnym użyciu, dlatego warto wiedzieć, co oznaczają (i ew. stwierdzić "to bez sensu, od dziś przestaję ich używać").
@Gwyn66:

O nie nie nie. Nie zawsze. Weź na ten przykład KRLD, czy tam Korea Płn., jak kto woli - mienią się "Demokratyczną", wszyscy uważają ich za komunistów (bo mieli wsparcie Chin), a tak naprawdę najbliżej im do nazizmu (wyższość rasowa, kastowość, konserwatyzm społeczny). W PRL-u tak naprawdę komunizm był tylko w teorii (znaczy ja wiem, w całkowitej teorii to był realny socjalizm, nie o to mi chodzi), a tak naprawdę
więc gdyby odrodziło się PZPR to byłoby partią odwołującą się do przeszłości, prawda?

@Shatter: To zależy.

Prawdą jest że socjalizm nie jest niczym nowym, ale większość lewicowych partii - nawet jeśli proponuje socjalizm - to jest on bardzo różny od rozwiązań znanych z komunizmu. A te mówiące "za komuny było super, niech żyje wujek Lenin" zaliczamy raczej do lewicowych populistów, którzy (podobnie jak prawicowi populiści) mocno wymykają się klasycznemu podziałowi.

Czyli:
chcesz stosować podział z XVIII wieku?

@bouncer-traveller: wtedy pisałbym, że jedynymi prawdziwymi prawicowcami są zwolennicy ustroju feudalnego. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jednak podział politologiczny lewica-prawica przebiega w opisany przeze mnie sposób.

Uważasz, że jest przestarzały i nieprecyzyjny? Zgoda, ale wtedy używaj innych pojęć, a nie wymyślaj nowe znaczenia tylko dlatego, że nie pasują do konkretnej wizji świata.
@NapalInTheMorning: Teras to tylko to, że zakładasz że nie istnieje prawica o profilu wolności światopoglądowej (np. Libertarianie, Anarchokapitaliści) - a tacy na pewno lewicą nie są jak wynikałoby z Twojego zmodyfikowanego rysunku.

Lewica nie ma monopolu na wolność światopoglądową. Natomiast na socjalizm już tak.