Wpis z mikrobloga

Półtora roku po premierze dalej niesamowicie fascynuje mnie fenomen Undertale

Gry, która nakładem 51 tysięcy dolarów sprzedała się prawie 2,5 miliona raza na Steamie generując Tobiemu Foxowi prawie $20m zysku, zdobyła 92 punkty na Metacriticu, 96% na Steamie oraz kilkoma setkami tysięcy głosów wygrała plebiscyt najlepszej gry wszech czasów na GameFAQs przebijając gry takie jak Metroid Prime, Half-Life 2, Ocarina of Time, Final Fantasy VII, Super Smash Bros Melee, Portal 2, Wiedźmin 3 i wiele podobnie zajebistych gier.

Ta jedna genialna pozycja pomogła po raz pierwszy w historii Awesome Games Done Quick przebić $2m i dobiła stream charytatywny do $2.22 miliona dolarów, zjednoczyła muzyków przeróżnych gatunków zdobywając miliony wyświetleń oraz artystów z całego świata, połączyła fanbazy różnych zainteresowań i uczyniła więcej niż niejeden wielki człowiek na rzecz pokoju na świecie ( ͜͡ʖ ͡€)

Nawet na pół roku po premierze gry, ciągle powstawały nowe teorie na temat setek sekretów i Easter Eggów porozsyłanych po całej grze

Prawie każdy, kto dał tej grze chociaż pięć godzin (choć większość gdy doszła do tego punktu, została na 20), znalazł w niej coś dla siebie, motyw, który pozostał z nim nawet po zakończeniu gry, który pobudził jego wyobraźnię, który pozwolił mu spojrzeć na życie i gry wideo z innej perspektywy. Fakt, że powstała gra taka jak Undertale pozwolił nam choć przez chwilę zjednoczyć się jako gracze dookoła świata, uświadomił nam, że wcale nie musisz tworzyć gry za $300m, aby móc zaskoczyć, urzec, zahipnotyzować, wywrzeć ogromne wrażenie.

Jedna osoba, jeden geniusz, Toby Fox, który wpłynął na losy świata, zamknął usta osobom głoszącym Indieapokalipsę i stworzył dzieło, które pozostanie ponadczasową perełką, ważnym krokiem milowym w historii gier wideo i fenomenem popkulturowym

Niesamowite.
#undertale #gry #grypc #indie #joookubpolecagry
Pobierz j.....b - Półtora roku po premierze dalej niesamowicie fascynuje mnie fenomen Underta...
źródło: comment_DKkkdzvXJ1cql4wyQzl5ykhZUuS0uacB.jpg
  • 25
@Speeedy: Jest pewien moment krytyczny po jakiś pięciu godzinach w którym możesz powiedzieć stop, ale nie powiesz, bo zawiera jeden z najlepszych przykładów game designu ever... i dalej jest tylko lepiej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

100% gry zajmuje około 20 godzin, wtedy też kończy się fabuła.
@Iliilllillilillili: Gra to nie tylko efektowna grafika, świetnie zaprojektowane puzzle, genialny gameplay, to też to, co po zakończeniu dzieje się w Twojej głowie - i w głowach ludzi dookoła świata - dlatego jest genialną pozycją (ʘʘ)

Oczywiście, nie zabraniam, możesz zgadzać się z tymi 42% ludzi którzy w finale plebiscytu zagłosowali na Ocarinę of Time zamiast Undertale, jednak dla mnie ta gra bije Ocarinę of Time na
@joookub: Nie wiem, czy bije Ocarinę, bo w Ocarinę nie grałem, ale oryginalny pomysł, dobry humor i ciekawe zakończenie to za mało na najlepszą grę wszechczasów. Tej grze brak rozbudowanej fabuły, która trzymałaby Cię w napięciu od początku do końca i powodowała, że co 20 minut musisz odejść od komputera, przemyśleć co się właściwie wydarzyło i ochłonąć. Brak świata skonstruowanego tak pieczołowicie, że wspominałbyś każdy jego zakamarek nawet po 10 latach
ale oryginalny pomysł, dobry humor i ciekawe zakończenie to za mało na najlepszą grę wszechczasów. Tej grze brak rozbudowanej fabuły


@Iliilllillilillili: Jesteś pewny, że przeszedłeś tą grę, czy raczej dałeś sobie spokój po 5h? ( ͡º ͜ʖ͡º)
Przecież ta gra ma bardzo rozbudowaną fabułę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Brak świata skonstruowanego tak pieczołowicie, że wspominałbyś każdy jego zakamarek nawet po 10 latach
@stylgiteu: Ostatnio oglądałem Sherlocka sezon 4, co za trainwreck, a tak lubiłem ten serial xD
Byłem też tydzień temu w kinie na La La Land, nie wiem czy to się liczy jako bajka czy się nie liczy, ale podobało mi się bardzo ()
Czemu pytasz? ( ͡º ͜ʖ͡º)
@CralencSeedorf: Chyba raczej japońskiego, chociaż poprawna odpowiedź to ani jednego, ani drugiego, ta gra to słabe RPG ze słabymi puzlami, słabym interfejsem i słabymi żarcikami, a mimo tego dostaje same dziesiątki w recenzjach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeżeli wiesz jak wyglądają Earthbound (Mother 2) lub Mother 3, na których silnie wzorowane było Undertale, będziesz wiedział mniej więcej czego się spodziewać, ta gra to hołd oddany serii Earthbound
Pobierz j.....b - @CralencSeedorf: Chyba raczej japońskiego, chociaż poprawna odpowiedź to an...
źródło: comment_gERpRq2DvBZipzmRrRZTcB44KiFWVAFs.jpg
@joookub: no dobrze a teraz bez ochow i achow bez statystyk piniondzow itd...
O czym jest ta gra i jak sie w nia gra?
Bo ze screenow i filmiku na steamie, to mi pachnie rpg makerem, statycznymi obrazkami i troche #!$%@?.
Jest gdzies jakies demo tego?
I nie nie mam 16lat, a pierwszy komp na ktorym w cos gralem to atari 800xl
@PurpleHaze: Ten wpis miał być o fenomenie, a nie o samej grze. Co do dema, dostępne jest już w pierwszym linku, pod pierwszym filmem, oooo tutaj (ʘʘ)
Zresztą, opis gry i gameplayu też tam jest, ale skoro już mam pisać o grze, niechaj będzie, streszczę:

O czym jest ta gra i jak sie w nia gra?


Fabularnie gra rozpoczyna się, gdy pewne ciekawe świata dziecko podczas eksploracji