Wpis z mikrobloga

@emtei: nie ogarniam tego. Nie dało by się vatu nakładać na samym początku tego łańcucha? Potem był by wliczony w cenę. Aa nie było by podatku na marży.. hym.. sam nie wiem. Musi się to dać jakoś rozwiązać, żeby nie trzeba było czegoś płacić potem tego wracać..
@xaoc: Tak jest w podatku akcyzowym (w założeniu), gdzie koszt podatku jest przenoszony dalej w cenie aż do tego kto zużywa towar akcyzowy.
@dhMichu: Można tak zrobić żeby płacił ostatni i tylko ostatni. VAT w obecnej konstrukcji to trochę archaiczna konstrukcja i nie bardzo nadaje się do szybkiego obrotu gospodarczego. Na poziomie krajowym za to nie można nic zrobić, bo VAT jest harmonizowany na poziomie UE i nie możemy sobie
@dhMichu: wszystkie księgowe w każdej firmie zatrudniające kilku pracowników. 3 osoby pracują a dwie przekładają faktury.. potem z drugiej strony to samo przekłada państwowy urzędnik. To powinno być uproszcczone.

Zwykle rozliczenie podatku dochodowego w moim przypadku zajęło 8 str. Robiłem to jakimś programem, który zadał mi 5 czy 6 pytań i gotowe. Nie mogło by tak być od razu w urzędzie?
@xaoc: Podatek akcyzowy jest akurat w miarę prosty w założeniu. Akcyzę powinien płacić producent, lub importer towaru akcyzowego, który płaci się od ilości towaru, np. 1540zł/m3 benzyny bezołowiowej, co powoduje wzrost ceny benzyny o 1.54zł za litr. Teraz na każdym etapie obrotu, kwota podatku w litrze paliwa jest taka sama, niezależnie od marży podmiotów między producentem, a konsumentem. Mówiąc prosto akcyza u każdego jest taka sama, bo zależy tylko od rodzaju
@grafikulus: No sory kolego, ale jak rozbijamy to rozbijamy.
drożdze 23%
cukier 23%
sól 23%
Cukier Mąka marmolada cukierpuder 4x8%
jajka mleko masło olej 4x5%
______________
Mi #!$%@? wyszło 121% VATU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!