Wpis z mikrobloga

Kolejna porcja wiadomości z Japonii

1. JR West wczoraj uruchomiło 10-cio wagonowy luksusowy pociąg. Twilight Express Mizukaze – bo tak się nazywa ma 368 pokoi i w środku wygląda jak hotel. 2022 osoby zarezerwowały bilety na przejażdżkę z Kyoto lub Osaki do Shimonoseki w prefekturze Yamaguchi.
Podróż jest dwu lub trzy dniowa a ceny biletów wynoszą 270.000 jenów (ok 9.700 zł) za noc za pokój dwu osobowy lub 750.000 jenów za apartament (ok 27.000 zł).
oczywiście ceny są kosmiczne i za takie kwoty można polecieć na tydzień za granicę czy do Europy pierwszą klasą samolotem, ale jest to mokry sen maniaka kolei i widać, że ponad 2 tysiące takich osób już pierwszego dnia się znalazło.

2. Japonia szuka „white hat” hakerów czyli specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Po raz pierwszy rząd wspiera Uniwersytet Technologiczny w Chiba, gdzie ogłoszono program „bug bounty” wśród studentów. Ku zaskoczeniu organizatorów prawie 50 studentów zgłosiło się do konkursu. Nie otrzymali oni wynagrodzenia w gotówce ale inne, materialne nagrody. Wszyscy mają szansę na zdobycie dobrze płatnej pracy.
Jedna z największych na rynku, firma programistyczna Cybozu jako pionier wprowadziła w 2014 roku taki program szukania błędów w swoich systemach. Krytycznych znaleziono prawie 370, które mimo wewnętrznych testów zostały niezauważone. Łączna kwota nagród wyniosła prawie 16 milionów jenów (ok. 580 tys. zł) Producent najpopularniejszego komunikatora w Japonii Line Corp w zeszłym roku także uruchomiło program „bug bounty” płacąc nawet do 500.000 jenów (ok. 18.000 zł) za każdą znalezioną krytyczną lukę. Podchwytując ten nowy trend, firma Sprout Inc specjalizująca się w bezpieczeństwie komputerowym zaczęła oferować usługi rozmaitym firmom łącząc w ten sposób światowych pentesterów z japońskimi firmami, które same nie wiedziały jak się do tego zabrać.
Obecnie jeden z największych klientów, wytwórnia muzyczna Avex zapłaciła 430 pentesterom w sumie 4 miliony jenów wynagrodzenia (ok. 145 tys. zł). W Japońskich firmach ale także i w strukturach rządowych brakuje specjalistów od zabezpieczeń. Miało miejsce wiele spektakularnych włamań np. do japońskiego odpowiednika ZUS czy Ministerstwa Obrony gdzie głównie kradziono dane osobowe lub używano infrastrukturę jako botnet. Niestety niskie wynagrodzenia w porównaniu do innych krajów, typowo japoński sposób pracy i myślenia nie sprzyja zatrudnieniu specjalistów, dlatego firma Sprout stara się być pośrednikiem i działając jako kontraktor, wspiera wysiłki firm by polepszyć swoje bezpieczeństwo w sieci.

3. Popularna grupa rokowa „One OK Rock” rozpoczęła trasę koncertową, promując nowy album „Ambitions”. Kilkadziesiąt tysięcy fanów było mocno zaskoczonych podczas koncertu gdy basista grupy wyznał, że wcześniej w tym miesiącu wziął ślub. Jeszcze większym zaskoczeniem było przyznanie, że jego nowa żona nie jest Japonką a Kanadyjką.
Dwa dni później po koncercie, Ryota na swoim Instagramie udostępnił zdjęcie z podpisem, że jest szczęśliwym będąc mężem Michelle. To nie był koniec szoku wśród fanów, bo bardzo szybko odkryli te samo zdjęcie udostępnione przez międzynarodową gwiazdę Avril Lavigne. Życzenia od Avril skierowane były do Michelle, która jest jej młodszą siostrą. Starsza siostra współpracowała z grupą One OK Rock w 2013 roku, spotkali się także w Kanadzie oraz nagrali wspólny utwór „Listen”. Całkiem możliwe, że siostry wystąpią wspólnie w kolejnym teledysku grupy czy wesprą wokalnie.

4. 28 latek, Tomohiro Iwazaki, który 21 maja w zeszłym roku zaatakował nożem gwiazdę girslbandu Mayu Tomita stanął przed sądem i dostał wyrok 17 lat więzienia. Napastnik tłumaczył się, że czuł się upokorzony po tym jak Tomita nie przyjęła od niego prezentu. W czasie przesłuchania poszkodowana powiedziała, że chce aby on wrócił jej poprzedni styl życia, ciało bez blizn. Na to oskarżony wykrzyczał, że w takim razie powinnaś mnie zabić. Sąd usunął go z sali za zakłócanie porządku.
Iwazaki czekał na Tomitę niedaleko stacji Koganei, gdy ta byłą w drodze na koncert. Gdy on starał się z nią porozmawiać na temat przesłanego prezentu a ona go zignorowała, ten atakował ją od tyłu i ugodził nożem Tomitę ponad 20 razy w kark, pierś, ramiona oraz plecy. Będąc w stanie krytycznym i po wielu miesiącach spędzonych w szpitalu, niemalże cudem Tomita przeżyła.
Obecnie nie widzi na lewe oko, ma blizny na całym ciele, w tym na twarzy oraz lęk przed środkami publicznego transportu. Rozprawę musiano na chwilę przerwać, gdy jeden z ławników zemdlał podczas okazywania zdjęć z obdukcji lekarskiej poszkodowanej. Cała ta sprawa wywołała wielkie poruszenie, gdyż poszkodowana dzień przed atakiem zgłosiła na pobliski komisariat, że ktoś ją śledzi oraz napastuje na twitterze oraz że się obawia o swoje bezpieczeństwo. Policja nie zareagowała i zbagatelizowała zagrożenie. Po ataku przeproszono poszkodowaną a rząd wprowadził w trybie przyspieszonym już w grudniu poprawki do prawa, gdzie rozszerzono pojęcia prześladowania włączając w to obraźliwe teksty czy groźby używając mediów społecznościowych i obligując policję do zdecydowanych działań w przypadku zgłoszeń.

5. 27 letni podejrzany o zabójstwo 19 rezydentów domu opieki - Satoshi Uematsu w lipcu zeszłego roku został uznany za zdrowego psychicznie po kilkumiesięcznych obserwacjach i testach. W związku z tym dzisiaj zostanie mu przedstawiony akt oskarżenia i czeka go proces. Grozi mu kara śmierci.

6. „Premium Friday” to kampania rządowa by zachęcić firmy aby w każdy ostatni piątek miesiąca pracownicy kończyli pracę o godzinie 15:00. Prawie 3 tysiące firm zgłosiło się do programu i wystąpiło o przyznanie specjalnego Logo. Rząd liczy, że zwiększy to konsumpcję a minister transportu i turystyki Keiichi Ishii dodał, że będzie to przyczynek do wzrostu wycieczek weekendowych.

7. Toshiba sprzedaje udziały w firmie córce produkującej sprzęt medyczny. 65 % akcji Toshiba Medical Finance Co zostanie sprzedane do Canon Inc. Rozmowy trwały ponad rok. Canon zgodził się wydać prawie 31.4 biliardów jenów (ok 1,2 miliarda zł) by przejąć ten biznes. Toshiba ma wielkie problemy finansowe związane ze stratami w segmencie atomowym, dlatego mimo upływu terminu nie przedstawiono sprawozdania finansowego. Sprzedano także oddział produkujący urządzenia domowe dla chińskiej firmy Midea, pozwalając jej zachować markę Toshiba.
Przewodniczący rady nadzorczej w związku z tymi gigantycznymi stratami firmy starał się wyrównać bilans przez te transakcje lecz to się zapewne nie uda, więc podał się do dymisji.

8. Zabójstwo Kim Jong-Nama jest bardzo gorącym tematem w każdych mediach w Japonii. Codziennie są nowe doniesienia, wywiady, nagrania czy analizy zdarzenia. Przedstawiane są dokładne analizy sytuacji, zdjęcia podejrzanych ich powiązania i kontakty. Ostatnio podano, że najprawdopodobniej użyto gazu VX.
sprawa jest tak popularna, jakby dotyczyło to Japońskiego obywatela, są panele specjalistów, programy publicystyczne, analizy czy symulacje.

9. Urząd nadzoru nad energią atomową wydał zezwolenie dla Kansai Electric Power na uruchomienie reaktorów nr 3 i 4 w elektrowni Oi w prefekturze Fukui. Jednakże jeszcze nie ukończono muru zabezpieczającego przed tsunami oraz dodatkowych prac zwiększających bezpieczeństwo reaktora, w związku z tym planuje się na restart reaktorów w okolicach lata. Obecnie w całym kraju 12 reaktorów dostało pozwolenie na restart, ale wokół nich trwają prace polepszające bezpieczeństwo i zabezpieczenia przed tsunami i trzęsieniem ziemi.

10. Ciągle pali się wielki magazyn firmy Askul – producenta sprzętu biurowego w mieście Miyoshi w prefekturze Saitama. Magazyn mający powierzchnię 45 tysięcy metrów kwadratowych zajął się ogniem 16 lutego, wewnątrz było 400 pracowników. Podejrzewa się, że doszło do wybuchu w magazynie przechowującym produkty w sprayu.
W weekend pracownicy Askula odwiedzali domy pobliskich mieszkańców i przepraszali za zaistniałą sytuację. Straż pożarna ewakuowała kilkadziesiąt domów znajdujących się blisko magazynu.

11. Policja podała statystyki odnośnie znalezionych rzeczy. Najbardziej rzucającym się w oczy jest fakt znalezienia i oddania gotówki. W zeszłym roku , rekordowo od prawie 30 lat znaleziono i przekazano policji łącznie 3,6 miliarda jenów (około 130 mln złotych). 74% znalezionej gotówki trafiło do właścicieli. Inne zgubione rzeczy, wliczając pliki gotówki wyniosły 3.83 miliona sztuk. Najwięcej znaleziono czy zgubiono kart kredytowych – 626.000 sztuk. Następnie były to wszelkiego rodzaju identyfikatory czy karty miejskie – 481.00 sztuk, rękawiczki czy szaliki były znalezione i oddane w 455.000 przypadkach. Zagubione zwierzęta – psy czy koty w 1000 przypadkach odnalazły swoich właścicieli.
Wszelkie inne znalezione rzeczy jeśli przez 3 miesiące są nieodebrane zostają przekazane osobie, która je znalazła lub zgłosiła. Jeśli znalazca także nie odbierze zguby trafiają na aukcję a gotówka (ta znaleziona jak i z aukcji) przekazana dla Urzędu Miasta.

BONUS:
Japan Billboard top 10

1 poprzednio miejsce: -- Bagutte Iijan - HKT48
2 poprzednio miejsce: 6 Tokyo Girl - Perfume
3 poprzednio miejsce: 32 Orion - Kenshi Yonezu
4 poprzednio miejsce: 2 Koi - Gen Hoshino
5 poprzednio miejsce: -- Catch The Moment - LiSA
6 poprzednio miejsce: 3 Magic - AAA
7 poprzednio miejsce: 4 Otona No Okite - Doughnuts Hole
8 poprzednio miejsce: 98 Dirty Work - Austin Mahone
9 poprzednio miejsce: 9 Koe - Green Boys
10 poprzednio miejsce: 10 Itteki No Eikyou - Uverworld

#japonia #wiadomoscizjaponii #ciekawostki #ciekawostkijp #amajapan
  • 33
@rybsonk:

1. eliminacja szkodliwych osobników ze społeczeństwa,
2. zapobieganie przyszłym przestępstwom przez nich popełnianych zarówno za kratkami jak i po wyjściu z więzenia (w wielu stystemach nawet dozywocie może zostać złagodzone).
3. Element sprawiedliwości społecznej (dlaczego ma prawo do wygodnego zycia za kratkami ktos kto zabił 19/70 innych osób, vide Breivik?)
4. Element ekonomiczny - utrzymanie więźnia kosztuje (choc apelacje i odwołania w przypadku kary smierci też - ale to akurat
@w_szafa: 1. Bezwzględne dożywocie też ich eliminuje.
2. Bezwzględne dożywocie bez możliwości wyjścia i w więzieniu pod specjalnym rygorem.
3. Nie powinno być tak że więzień skazany za poważne przestępstwo żyje sobie wygodnie i luksusowo.
4. Kara śmierci jest droższa niż dożywocie, po to by zapobiec pomyłkom które i tak się zdarzają. Jeśli chciałbyś skrócić czasu trwania postępowań to zwiększasz jednocześnie liczbę niesłusznie zabijanych ludzi.
@rybsonk:

Bezwzględne dożywocie też ich eliminuje.

W prawie każdym systemie istnieje opcja wyjścia na wolność - bezwzględne dożywocie to mit

2. Bezwzględne dożywocie bez możliwości wyjścia i w więzieniu pod specjalnym rygorem.

To juz wymaga pełnej izolacji, i ogromnych kosztów. Osobny spacerniak dla 50 więźniów powodzenia... chyba że maja siedziec w celi do końca świata - ale to juz tortury.

3. Nie powinno być tak że więzień skazany za poważne przestępstwo
Pobierz w.....a - @rybsonk: 
Bezwzględne dożywocie też ich eliminuje.
W prawie każdym system...
źródło: comment_sHk2SXjX6869zorSVMAFFNkNuH1aI2Yn.jpg
@w_szafa: uważam że skazany na dożywocie powinien mieć możliwość eutanazji po konsultacjach z psychologiem, zresztą eutanazja powinna być dostępna również dla ciężko chorych