Wpis z mikrobloga

Pytanie do #emigracja #uk #emigrujzwykopem i do obywatela @sorek #ukraina

Wczoraj miałem okazję spotkać się z kilkunastoma Ukraińcami mieszkającymi w Polsce już dłuższy czas. W ciągu ostatniego roku ta liczba wynosi już kilkadziesiąt. Zauważam jedną rzecz, czym dłużej u nas są tym mniej czują się Ukraincami a bardziej Polakami. 90% tych, którzy mieszkają u nas więcej niż 5 lat jasno deklaruje się jako Polacy, kompletnie zapominając o swoim pochodzeniu czy rodzinie za wschodnią granicą. Powiem szczerze, że są to dla mnie wyniki szokujące, rozumiem takie kompletne wyrzeczenie się ojczyzny po kilkunastu latach na obczyźnie ale po 5-7 i to taki procent? Czy Polacy tak samo zachowują się w UK i innych krajach?
  • 22
@OleGunar nie. A raczej nie wszyscy. Jest grupa która nie czuje się Polakami i została zangielszczona, ale większość Polaków zachowuję swoją kulture i język i przekazuje je dzieciom. Dlaczego? Ponieważ Polska kultura jest dużo silniejsza od brytyjskiej (obecnie, bo bycie dumnym brytyjczykiem jest źle widziane).

W wypadku Ukrainy to oczywiste bo Polska kulture na ziemiach Ukraińskich istniała od setek lat na równi z Ruską. Podobnie sprawa ma się przy Słowakach i Białorusinach
@OleGunar: ale jednego to nie rozumiem

hurr durr 5 lat

no a co powiesz np o 30 latku ktory spedzil w uk 10 lat zycia? to duzo czy malo? w sumie 1/3 zycia wiec dlaczego niby mialby byc patriota wykletym i siorbac pisiora maciarawiczowi?
@Bohun_Zygmund: Nikt nie każe im być patriotą wyklętym. Oni wypierają się swojej ukrainskości, ktoś kto spędził 20 lat życia w jakimś kraju, urodził się w nim, nagle po 5 latach przebywania w Polsce, odrzucił wszystko co ukraińskie i czuje się 100% Polakiem. To nie jest normalne.
@OleGunar: heh przeciez ukraina to sztuczny twor. nie wiedziales ze nie ma nic takiego jak ukraina? warto o tym poczytac. to niemcy napuscili ukraincow na polakow a tak to przeciez to byla czesc polski.

niech sie czuja kim tam chca nawet i polakami

zalezy jak #!$%@? to byly lata na tej ukrainie - ja tam polski zbyt milo nie wspominam