Wpis z mikrobloga

Od czasu do czasu na moją prywatną skrzynkę pocztową spływają różnego rodzaju "oferty handlowe" lub jak kto woli spam. Jeśli nadawca jest przedsiębiorcą działającym na terenie naszego pięknego kraju to kontaktuję się z nim (jeśli to możliwe to drogą mailową a gdy to nie przynosi efektów to telefoniczną) i proszę by wskazał datę oraz adres IP tudzież hosta, z którego wyraziłem zgodę na taką to a taką korespondencję. Powołuję się przy tym na artykuł 172 prawa telekomunikacyjnego oraz Ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Art. 24. 1). W międzyczasie, z pomocą Wujaszka G. sprawdzam czy nadawca nie psocił w ten sposób wcześniej.

Za każdym razem wiem, że nie wyraziłem zgody na otrzymywanie "ofert/zapytań", ale "daję szansę" spamerowi na wytłumaczenie - a nuż ma horom curke i potrzebuje na medykamenty? ( ͡º ͜ʖ͡º) Niestety, zdecydowana większość spamerów-amatorów nie widzi w swoim postępowaniu niczego złego a już na pewno nie aktu nieuczciwej konkurencji czy łamania prawa.

W każdym przypadku proponuję zawarcie ugody w ramach której spamujący wpłaca określoną kwotę pieniędzy na konto wybranej przez siebie samego fundacji charytatywnej i zobowiązuje się do zaprzestania procederu rozsyłania spamu. Są to niewielkie sumy, do tysiąca złotych. Większość bije się w pierś i przystaje na takie rozwiązanie, ale zdarzały się przypadki niepokornych - tych zgłaszałem do UOKiK, powiadamiałem o sprawie także policję. Na efekty, owszem, trzeba poczekać, ale są jak najbardziej zadowalające bo spamer dostaje po kieszeni.

Generalnie każdy z nas może "walczyć ze spamem" i wspierać przy tym fundacje charytatywne. Całość nie zajmuje zbyt wiele czasu (no, chyba, że uprawiamy hardcore i zgłaszamy sprawę na policji, wtedy te 2 godziny trzeba "poświęcić") i nie jest żadnym problemem. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że większości ludzi nie chciałoby się tego wszystkiego robić a szkoda.

Myślałem nawet o stworzeniu strony, na której ludzie mogliby raportować spam czy przeprowadzić cały proces (użytkownik wypełnia kluczowe dane w formularzu, generuje propozycję ugody i wysyła do spamującego) z moją (i innych wolontariuszy) drobną pomocą, ale jakoś nie mogę się zebrać ;-)

PS
W załączniku dowód wpłaty od jednego ze spamerów.

#spam #internet #prawo #oswiadczenie
źródło: comment_5vgnGbDMzwIl3rc6RdyPIBAlJrNQHssL.jpg
  • 2
@Ray_Zero: Opiszesz nieco proces / udostępnisz wzory pism? Do UOKiK wysyłasz maila/list polecony? Policja jak to ogarnia? Szybciej spodziewałbym się, że gdy pójdę na posterunek zgłosić spam, to w najlepszym wypadku nie będą wiedzieli co ze mną zrobić.

Mam w spamie regularne materiały od jednej poznańskiej firmy. Aktualnie już mam zebraną dokumentację mojego kilkukrotnego wypisywania się z ich bazy i żądań usunięcia moich danych. Po 2 dniach przerwy kontynuują proceder wysyłając