Wpis z mikrobloga

#budujzwykopem co 2 miesiące zmieniam koncepcję jak ma być z tym ogrzewaniem. dom nowy, mała powierzchnia (trochę ponad 100m2), izolacja - ma mi wystarczyć 6-8kw plus coś do ciepłej wody (3os.). I na ten moment wychodzi mi optymalnie ogrzewanie podłogowe + kominek z płaszczem na drewno a grzanie cwu w lato elektrycznie.

Czy to jest jakiś katastrofalny błąd w obliczeniach z mojej strony? Bo wszystko (pompy powietrzne, kolektory etc. etc.) co liczę zwraca się na świętego nigdy - wolę teraz wziąć te 20k mniejszy kredyt.
  • 9
@SosnoWicher: Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewanie nisko temperaturowym a kominek do sprawnego działania potrzebuje wysokiej temperatury na powrocie. Aby wszystko działało sprawnie trzeba montować zawory mieszające obniżające temp. na podłogówkę i podwyższające temp. na powrocie do kominka,
Przy ogrzewaniu grzejnikowym nie występuje ten problem
@galonim: ale to występuje przy wszystkich kotłach na paliwo stałe. Ogrzewanie podłogowe to jedyny pewnik w planach więc już się z tym pogodziłem. A, żeby oszczędzić trochę ciepła cwu i obniżyć zużycie prądu, chciałem zamontować odzyskwę. 1200 zeta, powinno się zwrócić w 1,5 roku
ale to występuje przy wszystkich kotłach na paliwo stałe


@SosnoWicher: Przy kotłach miałowych wskazane jest powolne spalanie w niskich temp. Przy innych stałopalnych też można bo zazwyczaj stoją w kotłowni i nie ma problemu z ich czyszczeniem. Co innego z kominkiem który będzie stał w salonie. Poza tym ciężko zakupić dobrze wysezonowane drzewo a te popularnie sprzedawane wytwarza dużo więcej "smoły" niż miał czy węgiel. Dlatego jak już zdecydowałeś się na