Wpis z mikrobloga

#zsrr #ciekawostkihistoryczne #dolnyslask #wojsko #legnica

Nie wiem czy ten temat był poruszony, być może, ale na pewno warty jest odświeżenia ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Mega się wkręciłam w takie historie, dla mnie coś nowego, i chcę z Wami podyskutować, bo z pewnością wiecie więcej, a ja chętnie się dowiem i uzupełnie wiedzę
Mowa o opuszczonym radzieckim szpitalu w Legnicy. Zwiedzanie i galeria zdjęć ze „szpitala widmo”, byłego niemieckiego, a później radzieckiego szpitala wojskowego. Zniszczony i opustoszały szpital Armii Radzieckiej w Lasku Złotoryjskim.

Szpital został wybudowany jeszcze przez Niemców w latach 30-tych ubiegłego wieku. W czasie II Wojny Światowej był intensywnie wykorzystywany do leczenia i rekonwalescencji rannych żołnierzy Wehrmachtu. Kiedy w 1945 roku zbliżała się Armia Czerwona obiekt został ewakuowany. Po zakończeniu wojny poniemieckie wojskowe obiekty w Legnicy zostały zajęte przez Sowietów. Szybko zapadła również decyzja o ulokowaniu w Legnicy Dowództwa Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. Na Dolnym Śląsku zainstalowało się również wiele komponentów PGWAR. Nie dziwi więc fakt, że również i szpital został wykorzystany przez radzieckich żołnierzy.

Opuszczony radziecki szpital w Legnicy. Zwiedzanie i galeria zdjęć ze „szpitala widmo”, byłego niemieckiego, a później radzieckiego szpitala wojskowego. Zniszczony i opustoszały szpital Armii Radzieckiej w Lasku Złotoryjskim.

Szpital został wybudowany jeszcze przez Niemców w latach 30-tych ubiegłego wieku. W czasie II Wojny Światowej był intensywnie wykorzystywany do leczenia i rekonwalescencji rannych żołnierzy Wehrmachtu. Kiedy w 1945 roku zbliżała się Armia Czerwona obiekt został ewakuowany. Po zakończeniu wojny poniemieckie wojskowe obiekty w Legnicy zostały zajęte przez Sowietów. Szybko zapadła również decyzja o ulokowaniu w Legnicy Dowództwa Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. Na Dolnym Śląsku zainstalowało się również wiele komponentów PGWAR. Nie dziwi więc fakt, że również i szpital został wykorzystany przez radzieckich żołnierzy.

W 1993 roku obiekt, jak wiele innych podobnych tego typu miejsc, został przez Rosjan opuszczony i zwrócony stronie polskiej. Dziś zrujnowany, znajduje się w prywatnych rękach. Raczej już nigdy nie będzie wykorzystywany zgodnie ze swoim przeznaczeniem, gdyż koszty jego remontu byłyby niemałe. Opuszczony radziecki szpital w Legnicy to naprawdę ogromny obiekt, docelowo mógł pomieścić ponad 600 łóżek. Dziś zwiedzając jego opuszczone wnętrza, możemy sobie tylko wyobrazić, jaką rolę mógł pełnić w przypadku wybuchy III Wojny Światowej.

Kilka fotek w komentarzach( ͡° ͜ʖ ͡°)
h.....a - #zsrr #ciekawostkihistoryczne #dolnyslask #wojsko #legnica

Nie wiem czy ...

źródło: comment_S8zE8v04dAGiphPQXiBbQAI3KzxwsuQ3.jpg

Pobierz
  • 6