Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się nad zakupem aparatu, głównie do fotografii w nocy, ale jestem amatorem i przy takich cenach wolę spytać osoby trochę bardziej obeznane. Pierwsze zagwozdka to lustrzanka vs bezlusterkowiec, tutaj ze względu na rozmiar skłaniałem się ku bezlusterkowcom, ale nie do końca wiem co będzie lepiej spełniało swoje zadanie przy braku światła.
Budżet to około 3-4 tysiące (całość z obiektywem).
Co jesteście w stanie polecić?
#fotografia #pytanie
  • 17
@MrGreeneye: nie, jasny obiektyw zrobi sporo, poszukaj takiego z przysłoną 1,4 albo jeszcze mniej. Co do body to pooglądaj przykładowe zdjęcia zrobione w wysokim ISO, wybierz taki system będzie miał mało szumów przy dużym ISO i dobierzesz odpowiedni obiektyw przy twojej kwocie
@MrGreeneye: Do zdjęć w nocy? To ma służyć do robienia zdjęć gwiazdom? Szeroki czy wąski kąt? Jak gwiazdy, to Pentax K-S2 + Samyang 14mm F2.8 (jest jeszcze szerszy kąt, samyang 10mm, ale ma ponoć bardzo słabe boki na zdjęciach, 14mm nie jest idealny, ale oferuje najlepsza jakość zdjęć na całej klatce a nie tylko w centrum. Aha, oba obiektywy mają manualny focus i w przypadku s14mm, podepniesz go pod matrycę aps-c
@snejku-plisken: oo mniej więcej na taką odpowiedź czekałem, dzięki za poświęcony czas :). Chodzi o zdjęcia w mieście (samochody) oraz budynki, krajobrazy przy praktycznie zerowym oświetleniu. Na gwiazdach mi nie zależy :).
Spoko cumplu ;]. Swoją drogą, do krajobrazu po zmroku przydał by się DOBRY statyw z dowolnym aparatem ;] Natomiast jeśli rozchodzi się o trzaskanie z ręki po zmroku, no to aparat ze stabilizacją w korpusie poniekąd zwiększa Twoje możliwości, jednak nie ma co się napalać ponieważ z aparatu nie zrobi Ci to nagle noktowizora.
Jeżeli rozmawiamy o świetle latarni i takim najużyteczniejszym i najtańszym przyzwoitym zestawie do robienia zdjęć. No to wspomniany Pentax K-S2 i obiektyw Pentax DA 35mm F/2.4, co prawda jest we większości zrobiony ze szkła i plastiku, ale jak dbasz o sprzęt, to nic się mu nie stanie. A nawet jak upadnie na ziemie, to przez swoją lekkość ma większą szanse na przetrwanie, a i nie kosztuje 1500zł tylko 500-600zł

Co mogę więcej
@snejku-plisken: @skinnydog: Trochę sobie poprzeglądałem, również to co podesłałeś i zastanawiam się nad paroma rzeczami:
- ten Pentax K2-S wydaje mi się już dość starym modelem (2 lata), jakie są różnice w stosunku do najnowszych rozwiązań? Czy nie ma sensu na to patrzeć?
- czy bezlusterkowce faktycznie tak słabo radzą sobie w nocy? Przyznam szczerze, że strasznie mi się spodobały, głównie dzięki ich wadze i rozmiarom, w oko wpadł mi
@MrGreeneye: Zacznijmy od tego, że jeżeli mówimy o bezlusterkowcach, to czy mamy tu na myśli któreś sony alfy, czy panasoniki i olympusy. Sony alfy posiadają matrycę wielkości aps-c czyli to co ma pentax i nikon, canon ma nieznacznie mniejszą. Natomiast aparaty w systemie micro4/3 (panasonic, olympus itp), mają znacznie mniejszą matrycę, przez co tracą na podstawoweł "światłoczułości". Taki aparat od olympusa ma tę zaletę, że ma niewielkie rozmiary, jednak jeżeli rozchodzi
@snejku-plisken: koniec końców wybrałem Olympusa E-M10 Mark II z kitem 14-42 EZ. Do tego dokupię Samyanga 12mm f2 w najbliższym czasie (bo budżet przekroczony :D). Wygrał jednak z lustrzankami wielkością i bardzo dobrą stabilizacją... Zobaczymy jak się sprawuje, na pewno będę relacjonował :). Dzięki za odpowiedzi raz jeszcze!
@RozowaZielonka: wiadomo, że nie będę robił zdjęć TYLKO w nocy i nie zawsze ze statywu. Szukam czegoś uniwersalnego, ale żeby też sprawdzał się w nocy. A dobra stabilizacja pozwoli na dłuższe naświetlanie i łatwiejsze zdjęcia z ręki.