Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mirki wiem, ze większość tutaj to programiści 15k, ale nie uważacie ze to wyjątkowo napompowana i przewartościowana branża? W jakiej innej od razu po studiach albo jeszcze w trakcie zarabia się dobre kilka tysięcy? A później kilka lat doświadczenia i 15-25k. A słyszałem ze w obecnych czasach to już trochę podupadło bo bywało i 40, 50k? Dlaczego tak wysokie są w tej branży zarobki, czy ta bańka nie pęknie?
Fakty są takie, że jest to praca nie wymagająca ciężkich studiów(albo żadnych tylko umiejętności), bezpieczna i bez odpowiedzialności.
Jeździcie tu często na lekarzy ale oni różnią się względem tej branży o 180 stopni i to jest mocna patologia tego świata.
Zastanawia mnie tylko jak będzie z obecnymi 15k za kilka kilkanaście lat, czy kariera nie jest dobra ale do czasu? Albo ktoś w wieku 40+ będzie miał wyjątkowe szczęście i umiejętności, założy coś swojego albo będzie szefował albo zacznie powoli cieciowac przekwalifikując się na informatyka i sprzedając używane komputery?

Nie traktujcie tego jako pojazd, mam te 16 lat i powoli zastanawiam się nad swoją przyszłością możliwe w it ale zastanawiam się czy programowanie, informatyka ma sens?

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: sokytsinolop
  • 20
@AnonimoweMirkoWyznania: za dużo bajek się naczytałeś. Płace są wyższe niż gdzie indziej ale to nie jest tak że posiedzisz sobie parę lat i 15k samo wpada. Większość programistów nie pracuje za 15k a przeważnie między 6-10k neto gdzie im wyżej niż 6k tym mniej ludzi. Dla nas to dużo, ale przelicz to sobie na euro. Mogę powiedzieć z pełną stanowczością (szczególnie w korpo) jakieś 50% nie ma szans na zostanie ekspertem
@emot: szansa szansą a nie pewność, liczba ludzi za ten hajs jest ograniczona. To jak w każdej gałęzi przemysłu możesz zarabiać po te 200-300 zł/h ale musisz być rzeźnikiem z wieloletnim doświadczeniem. A w rzeczywistości to będzie wąska grupa specjalistów.
@AnonimoweMirkoWyznania: Moim zdaniem to o czym właśnie mówisz to jeden z mitów o którym się słyszy w ostatnim czasie, że programowanie nie wymaga niczego tylko umiejętności które praktycznie każdy może posiąść. Wiele ludzi myśli że to takie siedzenie przed komputerem i duże pieniądze za nic. Prawda jest taka że nie każdy może tym programistą zostać. Widzę po wielu znajomych którzy studiują na przykład trudne kierunki techniczne nie związane z IT, że
@AnonimoweMirkoWyznania: bez odpowiedzialności to jest bezrobocie, jak nie masz nikogo na utrzymaniu.
Wypowiedzi o zarobkach informatyków wykopowych zawsze czytam z ostrożnością. Owszem, są wybitne jednostki w wybitnych miejscach pracy, ale te takie "roboty życia" są dość zagadkowe dla mnie - spotkałem się z opiniami, że takie gugle czy fejsbuki płacą tak dużo, bo inaczej nikt by tam nie chciał pracować, a wspaniałe ośrodki są po to, żeby nie wychodzić z pracy,
@AnonimoweMirkoWyznania: Długo by pisać, bo oczywiście wszystko ma swoje racjonalne wytłumaczenie. W takim ekspresowym skrócie:
1) W tych innych branżach (np. lekarskich, budowlanych etc.) też są dobre pieniądze, ale masz szereg obwarowań prawnych, przepisów, pozwoleń ITD. co powoduje, że młodzik pracuje za 2k, ale jego praca jest warta dużo więcej -> ktoś oczywiście na tym zarabia np. na tym państwo (np. w medycynie) za to w innych branżach po prostu firmy,
@szcz33pan:
Wydaje mi się ,że za IT przemawia brak konkurencji ze strony robotów(tak wiem samo tworzące sie strony,samo naprawiające się komputery,samo opracowujące się algorytmy) ale i tak ktoś to wszystko musi najpierw zaprogramować,później utrzymywać i ewentualnie przeprogramować. Tak więc szybciej roboty zastąpią hydraulików czy spawaczy niż informatyków a zwłaszcza programistów.
@kryniow w moim wpisie nie poruszylem aspektu automatyzacji pracy w przyszlosci. Powinno brac sie to pod uwage przy wybieraniu zawodu, natomiast nie ma to wplywu na obecne stawki specjalistow w roznych sektorach, a przynajmniej ja nie zauwazam.
Ciekaw jestem kiedy w szkole zaczną przestrzegać dzieci "ucz się, bo inaczej skończysz na uniwersytecie xD"


@szcz33pan: Nigdy. Będzie dokładnie odwrotnie. Wraz rozwojem robotyzacji pewne profesje będą zanikać i to masowe. Może nie dotyczy to hydraulików (chociaż też nie byłbym tego taki pewien, są już roboty do układania cegieł o dlaczego by nie skonstruować dronów do hydrauliki?) Ale coś będzie się musiało stać z tymi rzeszami ludzi i kto wie czy
@kult_cwaniaka: W jakim czasie taniej będzie zastąpić hydraulików dronami? Już teraz przecież wielkie instalacje kładzione są maszynowo. Do autonomicznego wykonywania tych prac jeszcze nam brakuje, myślę, że obecne pokolenie wchodzące na rynek pracy jeszcze da radę do czterdziestki tak popracować.
Najpóźniej zostaną zautomatyzowane branże, gdzie liczy się:
- kreatywność / abstrakcyjne myślenie
- odpowiedzialność

Już teraz wiadomo, że 60% zawodów zniknie i będzie trzeba się przebranżowić. Natomiast bezpieczniej jest zostać hydraulikiem
@szcz33pan: Zapewne bezpiecznej, co nie zmienia faktu, że OP zauważa dość słusznie sprawę. Sytuacja w której istnieje taka przepaść miedz tym mitycznym programistą, a dajmy na to na to tym ratownikiem medycznym, o których ostatnio głośno, ale też nie tylko tak skrajnymi przypadkami, bo np. choćby do grup takich należą też nauczyciele czy tam jeszcze wiele innych profesji, w tym nawet wielu sćisłych to jest patrząc na uwagę z punktu widzenia
@kult_cwaniaka problem jest przeze mnie opisany. Zawód ratownika medycznego czy tez stan rezydenta precyzuja odpowiednie regulacje. W IT nie ma absurdalnych regulacji a stawki ustala rynek a nie ustawodawca czyli panstwo.
@AnonimoweMirkoWyznania: Po pierwsze zawód programisty nie jest prosty, ciągle trzeba się dokształcać, studia może nie są najtrudniejsze ze wszystkich kierunków, ale w TOP10 spokojnie się mieszczą, już nie mówiąc o tym, że na renomowanych uczelniach sam próg by się dostać jest bardzo wysoki.
2. Zarobki są regulowane przez rynek, dalej jest duży popyt na usługi informatyczne w stosunku do podaży, a mało osób jest wstanie sprostać wymaganiom.
3. Ta branża jest