Wpis z mikrobloga

Cześć Mireczki
Taka sprawa, sąsiadka koleżanki - babcia 80+ ( ͡° ͜ʖ ͡°) używa Skype na Ubuntu do kontaktu z dziećmi i wnukami mieszkającymi za granicą. Problem polega na tym że od pierwszego lipca Microsoft postanowił wyłączyć obsługę klientów Skype w wersji poniżej 5, babcia ma Ubuntu 32-bit i najnowszy klient dostępny dla tego systemu jest w wersji 4.3. Co robić, jak żyć? czy da się dograć jakiegoś alternatywnego klienta Skype dla Ubuntu zgodnego z 5.x?, zrobić jakieś maskowanie wersji? lub skorzystać z jakiegoś nieoficjalnego repozytorium gdzie takowy klient jest dostępny? czy też jedyna sensowna opcja to reinstall Ubuntu na x64?
#ubuntu #linux #skype #pytaniedoeksperta
  • 11
@sssabae: good point, nie wiedziałem że się da, sprawdzę ale nie wróżę sukcesu bo przeglądarka tez jest dość archaiczna - próbowałem uruchomić hangouta i się nie da... :(
@aca: Raczej obejście problemu niż jego rozwiązanie ale jeśli nikomu nie przeszkadza zmiana komunikatora to niech zainteresuje się "ring" lub "wire". Działa w zasadzie jak skype, tylko jest otwarte dlatego na każdym pc uruchomisz.

Ewentualnie skype przez wine lub nieoficjalne klienty działające na zasadzie tego co @Saly: podaje

@ghost1511: Nie, przecież napisał. Są tylko buildy dla amd64. Sam kiedyś sprawdzałem.
@aca: Możesz jeszcze spróbować Franz. Działa to silniku webkita, ale przynajmniej możesz uruchamiać jako program, zamiast kazać sąsiadce wklepywać adres webowego skypa. Z mojego doświadczenia wynika, że nie radzi sobie z konferencjami i innymi pierdołami, ale do zwykłego telefonowania może wystarczyć :)
Skype5 wyglada jak web skype puszczony przez electrona. Polecam zrobic skrót do web.skype.com na pulpicie i problem z głowy. Starsze przegladarki też powinny śmigać, jak nie, to opera z deb'a i gotowe.
@aca: Kiedyś nie było jakimś wielkim problemem zrobienie ubuntu w wersji 64 bit z 32 bit. Jak ogarniasz dobrze linuksa to myślę, że zaoszczędzisz trochę czasu.