Wpis z mikrobloga

Prezydent USA Donald Trump był gościem honorowym szczytu inicjatywy Trójmorza, nadając temu projektowi rangi i przede wszystkim wsparcia. A mówiąc wprost, czyniąc tą inicjatywę możliwą w realizacji dzięki pokazaniu wszem i wobec, że USA mają tu swoje interesy których naruszać nie będzie wolno (bez narażenia się na bolesne konsekwencje), a także dodając tej inicjatywie prawdziwego zastrzyku politycznej energii do dalszego działania.

Prezydent USA D. Trump:

I'm thrilled to join you today and i want everyone to know that the United States supports your bold efforts, these projects will improve countless lives across the region and throughout the world. America will be your strongest ally, and steadfast partner in this truly historic initiative.


Trump nazywa tą inicjatywę historyczną, dochodzi ogrom wsparcia politycznego dla Polski podczas jego publicznego wystąpienia do Polaków, które w innych warunkach wcale nie byłoby potrzebne, a więc także i nie byłoby udzielone, wszystko to wygląda bardzo dobrze. Ta deklaracja tutaj, to otwarte i silne wsparcie dla tej inicjatywy, czego w zasadzie nam pogratulował, wygląda mi na efekt działań promujących ten projekt już przez jakiś czas, który za oceanem musiał zostać oceniony pozytywnie i - co ważne - wygrać z innymi, konkurencyjnymi kierunkami działań. Uważam zatem, patrząc jak to wszystko przebiegało, że USA udzielając wsparcia Trójmorzu z przytupem, weszli w pewien sposób do tego obiema nogami, deklarując wsparcie wobec tej idei w sposób, jaki kojarzy mi się z Izraelem, czy Koreą Południową. A jak wiemy, takie wsparcie jest stabilne, i oby tak było także i w naszym przypadku. Rzecz jasna jest to obopólnie korzystny deal, i dlatego że jest to w interesie Stanów Zjednoczonych, dlatego właśnie Trójmorze otrzymało to zdecydowane wsparcie ze strony USA, ale mimo wszystko cieszę się, że nasza gotowość do realizacji tego projektu została dostrzeżona i wybrana. Liczę na to że ta współpraca będzie się opłacać zarówno USA, jak i państwom Trójmorza, w tym oczywiście nam.

#trojmorze #3c #miedzymorze #trump #duda #usa #polska #polityka #4konserwy


Parę linków:
https://www.wykop.pl/link/3816587/wspolna-konferencja-prezydentow-donalda-trumpa-i-andrzeja-dudy-06-07-2017/
YT: President Donald Trump at Three Seas Initiative Summit 6/7/2017
https://www.wykop.pl/link/3816863/glowne-przemowienie-donalda-trumpa-na-placu-krasinskiego-06-07-2017/

Plusujcie Trójmorze. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pobierz MattJedi - Prezydent USA Donald Trump był gościem honorowym szczytu inicjatywy Trójmo...
źródło: comment_pD4stjt3eDb35R9DWaLCKiSbGAjoT6Az.jpg
  • 19
Oczywiście zachowuję też troszeczkę niepewności, powyżej jest mój głos optymistyczny, ale gdzieś w tle głowy zachowuję również głos zbliżony do poniższego:

Janusz Korwin-Mikke stwierdził: Koncepcja optymistyczna dla Polski jest taka, że chce (Trump – Red.) pomóc utworzyć Intermarrum i utwierdzić miejsce Polski jako najważniejszego kraju. Druga koncepcja jest taka, że Amerykanie po prostu chcą Polsce coś sprzedać.
@MattJedi: od dawno się mówiło ze dla USA dobrym pomysłem jest zrobienie z Polski czegoś w rodzaju drugiego Izraela. Tylko do tej pory nie było w Polsce rządu gotowego do realizacji projektu. Nie mam tez pewności czy pomysł ten ma poparcie establishmentu w USA. Bo co będzie po Trumpie?
@leobenos: Zdziwiłem się również (już jakiś czas temu, o Austrii wiadomo już daaawno), ale uczestniczą w tej inicjatywie. Z drugiej strony warto zauważyć, że wysłali na spotkanie tylko ambasadora. To może być zarówno dystansowanie się od tej inicjatywy, jak i próba balansowania, która miałaby udobruchać Niemców by ich jakoś mocno nie potępili. Ciężko mi ocenić.
@MattJedi: USA nie może być w każdym zakątku świata i muszą wybrać obszary gdzie po prostu uzbroją swoich sojuszników,dzisiejsza wizyta to jak postawienie strategicznego klocka lego,ewidentnie Trump gra przeciwko Niemcom więc będzie wzmacniać każdą,chociaż najmniejszą alternatywę dla ue
@Jebwleb: No właśnie wsparcie Izraela funkcjonuje niezależnie od tego, jaki prezydent jest w USA. I także niezależnie od tego, czy ten darzy sympatią Izrael czy też nie i odwrotnie (Obamy bardzo nie lubiono w Izraelu, ze wzajemnością). Tutaj często pierwsze skrzypce grają planiści z pentagonu i innych instytucji, więc mam nadzieję, że to wsparcie będzie równie trwałe.
@MattJedi: w druga stronę tez to działa. Co będzie jak prawica się wywróci i do władzy w Polsce wróci opcja pro Niemiecka? Do puki w PO rządzi Tusk i jego miernoty nie ma szans na ew. kontynuacje.
@Jebwleb: Przypuszczam, że jeśli tylko pojawiłoby się ryzyko powrotu do władzy pro-niemieckich tusków, to zaraz wyskoczyłoby coś w rodzaju afery taśmowej.

Idąc za Michalkiewiczem, nie przypuszczam żeby zmiana na polskiej scenie politycznej w ostatnich wyborach, żeby to był przypadek.
@MattJedi: Michalkiewicz lubi sobie wypuścić 1500 teorii na miesiąc i któraś się musi spełnić %-) To jest możliwe ale nie trzeba by żadnych taśm. Wystarczy poczekać i zobaczyć jak będą przebiegały kontrakty na bron. Bo w sumie tego powinniśmy od USA wymagać. Taniej, łatwo dostępnej i nowoczesnej broni.
@Jebwleb: Nie wypuszcza 1500 teorii na miesiąc. On właśnie przez całe lata powtarza jedynie kilka, zresztą wzajemnie kompatybilnych, uzupełniających się, a o międzymorzu w takiej formie jaka teraz właśnie - jak mam nadzieję - zaistniała, tj. przy wsparciu USA, to mówił już lata temu. Będąc chyba nawet pierwszym, a już na pewno jednym z pierwszych.

Taniej, łatwo dostępnej i nowoczesnej broni.

Oczka mi się świeco. ( ͡° ͜ʖ ͡
@MattJedi: Ewidentnie coś się kroi, zwłaszcza, że samo nawet uczestnictwo Trumpa w szczycie Trójmorza nadawało temu wydarzeniu zupełnie inny charakter i rangę, ja dziś trochę to odberałem jako taką nowoczesną ucztę u Wierzynka i początek nowej drogi która jest naprawdę obiecująca. Śledzę czeską i słowacką scenę polityczną, nacjonalistyczną i kibicowską i naprawdę jest spore ciśnienie na wszelkie aspekty związane z Polską a widzę, że podobnie zainteresowana tematem jest Chorwacja.

Austria to
@AndrusZgc: No, też mam takie wrażenie. Także mowa o wspólnych wartościach i cywilizacji łacińskiej (zachodniej) była tutaj istotna, bo to daje takie pole wspólne z perspektywy ogółu ludzi, którzy raczej rzadko patrzą na świat geopolitycznie.

Co do Austrii, to ten wariant też biorę pod uwagę. Chociaż z drugiej strony byli członkami także poprzedniej podobnej inicjatywy, tj. Heksagonale, które upadło z racji braku silnego lidera/protektora takiego jak USA.
@AndrusZgc: Chiny mają tu troszkę inny interes, oni chcą tylko handlować. Dla handlu i przesyłu towarów potrzebny jest stabilny region, więc mogliby trochę naciskać na rusków by tutaj nie fikali za bardzo, ale to już jest takie swobodne przypuszczenie.

Tak czy siak, zgadzam się oczywiście że trzeba korzystać z obu możliwości, zaznaczam tylko że mają one inny charakter.
@MattJedi: Akurat obecność Chin to nie tylko handel ale również coraz częściej obecność militarna (Afryka, basen Oceanu Indyjskiego i okrażanie Indii) ale też i chińska ludność, a na wsparciu Chin za komuny długo jechała choćby Rumunia a biorąc pod uwagę ich zasoby kapitału i chłonny rynek wewnętrzy to również są świetnym partnerem i ewenutualną alternatywą ale zobaczymy jak się to potoczy, bo niestety jak Chiny są stałe tak po Trumpie może
@AndrusZgc: Co do militariów Chin, to bym nie przesadzał. :) Oni są bardzo silni, ale w swoim regionie. Ich projekcja jest zbyt słaba, by cokolwiek sensownego mogli zrobić w tak ważnym i jednak pomimo wysiłków lewactwa, wciąż zmilitaryzowanym regionie, jakim jest Europa. Oni mają duże możliwości, ale nie aż tak duże. Dochodzą także różnice kulturowe, cywilizacyjne, czy chociażby rasowe - bo jak działaliby chińscy agenci służb tajnych dajmy na to w
@MattJedi:

Oni mają duże możliwości, ale nie aż tak duże


Mają gigantyczne co pokazują i ich inwestycje zagraniczne (Brazylia, Afryka, Azja, Niemcy gdzie Bundestag chce zablokować możliwość wykupywania przez chińczyków firm inaczej niż w ramach joint venture), inwestycje w kraju (http://businessinsider.com.pl/finanse/zuzycie-cementu-i-betonu-w-chinach-opis-vaclav-smil/38bc6jd, czy zakupy sportowe, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych), dostarczanie broni innym krajom (http://www.polska-azja.pl/a-dabkowski-znak-czasow-chiny-dostarczyly-uzbrojenie-na-filipiny/) jak i kwestie stricte finansowe choćby to, że są największym kredytodawcą USA (1159,8 mld dolarów).

Pod
@AndrusZgc: Interesujące linki odnośnie tej agentury, łap plusik. :) Chociaż o innego rodzaju agenturę mi chodziło. Wiąż jednak nie zgadzam się co do ich możliwości w zakresie zapewniania bezpieczeństwa krajom od nich oddalonym, którym zagrażają silne państwa w ich sąsiedztwie. No nie są w stanie tego zrobić. Rosną w siłę, zdecydowanie, i z czasem jeśli tak dalej pójdzie, będą mieli takie możliwości, ale obecnie ich nie posiadają. Widzielibyśmy to, gdyby tak