Wpis z mikrobloga

Bez zbednych ceregieli, bez ama, bez wolania!

#emigracja #norwegia

Wpis nie tyczy sie osób przyjezdzajacych do pracy przez pośrednika!

Moj kuzyn przyjechał do #oslo dwa miesiące temu, złapał prace w malej pizzerii jako dostawca. Niby wszystko pieknie, ale schody zaczynaja sie juz na starcie.
Dostał umowe o prace/fasta czyli stala z 3 miesięcznym okresem próbnym, lecimy z tematem

Oficjalnie, legalnie w NO mozna przebywac 3 miesiące z przedłużeniem do 6.
Pezedluzenie polega na rejestracji w NAV jako osoba bezrobotna poszukujaca pracy.

Dostajesz ww umowe, co musisz zalatwic:
- pozwolenie na pobyt w NO - zalatwiasz to w UDI
- Dnumer - inaczej pesel - otrzymujesz to w skacie
- karta podatkowa - skatt
- konto w banku - bank
Umowa - masz umowe ale szef nie moze wyplacic Tobie kasy bo nie masz ani pozwolenia na pobyt, ani dnumeru, konta w banku... nie masz nic. W skrajnych przypadkach mozesz otrzymac kase na polskie konto.

Pozwolenie na pobyt. Na wizyte w UDI umawiasz sie przez internet, w Oslo czekasz 2-3 miesiace w kolejce. Przychodzisz w dany dzien i dupa, aby dostac pozwolenie musisz miec min 3 wyplaty/lønnslip

Dnumer - skladajac dokumenty na karte podatkowa dnumer dostaniesz z automatu po 10 dniach

Konto w banku - aby je otworzyć musisz posiadac pozwolenie na pobyt, dnumer oraz umowe o prace

Reasumując, na starcie misisz dogadac sie z szefem aby, albo przelewał Tobie kasę na konto polskie, albo na konto norweskie Twojego znajomego. A z takimi manewrami jest ciężko.
Moj kuzyn prawdopodobnie dostanie papier o wyplacie, ale sama kase otrzyma w momencie gdy otworzy konto w banku.

Życzę powodzenia nowym w Norwegii

odpowiem na pytania poniżej.
teksty typu, ale ja otwieralem konto rok temu to bylo inaczej, bede kasowal!
  • 24
@localgoodness: pierdzielisz. Twój kuzyn to ciapa która się dogadać nie potrafi. Idziesz do szefa i mówisz, że ma kasę przelać na konto kolegi i dostaje normalnie kasę. Nic nowego. Trzeba tylko gadać. A podatek 50% zdzierają i dostajesz zwrot w przyszłym roku
@localgoodness: Czyli wszystko opiera się o konto bankowe... nie może wziąć wypłaty w gotówce? Rozumiem korpo, które ma procedury i księgowości, ale pizzeria raczej nie powinna mieć problemu z takim rodzajem wypłaty.

Nie wiem też czy wszystkie banki potrzebują pozwolenia na pobyt, trzeba szukać innego banku. Sam zakładałem lata temu, ale pozwolenia na pobyt nie miałem, jedynie skattekort, paszport i umowę o pracę, w dnb założyli mi konto debetowe z ograniczeniami,
@localgoodness: Sprawdziłem na stronie Nordea i DNB, nie wymagają pozwolenia na pobyt.

Co do pozwolenia na pobyt, nawet jeśli jest ten idiotyczny wymóg pokazania trzech wypłat to jeśli popracuje te 3 miesiące i umówi wizytę w UDI to na czas oczekiwania na spotkanie nadal może przebywać w Norwegii. To akurat sprawdziłem osobiście, swoje pozwolenie dostałem dopiero w lutym a zacząłem pracować w lipcu, wtedy jakoś trzeba było czekać po kilka miesięcy.
@localgoodness: a kuzol nie chce zacząć jeździć dla #uberoslo ? zakłada firmę = dostaje NNID, dzięki czemu zakłada konto w banku/ tymczasowo podaje Twoje i robi hajsy ( ͡° ͜ʖ ͡°) w międzyczasie załatwia całą resztę papierów..
@localgoodness: dziewczyna szwagra pod koniec zeszłego roku zaczęła legalną pracę... dostała dnummer i próbowała założyć konto w banku... do dziś nie ma konta w banku a wypłaty są przelewane na konto szwagra. Nie ma zlituj, pieniądze za pracę się należą w tej czy innej formie ale w dniu kiedy jest w kontrakcie napisana wypłata, musi ją dostać
@localgoodness #!$%@?. Na zdjęciu prawdziwe wymogi. Masz mieć umowę o pracę na czas dłuższy niż pół roku inaczej dostanieaz pozwolenie na pobyt tylko na czas trwania umowy. Najoptymalniejsza jest umowa na conajmniej rok, bo po tym czasie nie musisz starać się o pozwolenie po raz kolejny.

Gdy masz już registreringbevis, ufajesz się do Skatt, gdzie dostajesz stały numer personalny, a nie jakiś gówno D-nummer. Z Personnummer/fødselsnummer udajesz się do banku w celu
źródło: comment_GKyZLTgGjEqBhMkFfYMBOwdqMAplEX8V.jpg
@localgoodness Czy ja powiedziałem z miejsca? Jak nie rozumiesz po norwesku, to nic dziwnego, że cię babki z okienka odsyłają z kwitkiem. Skoro nie zrozumiałeś mojego wpisu po polsku to nie będę ci do głowy tłuk, a jedynie wyjaśnię o F.Nr.

Potrzeba:
1) Registreringbevis (ten z UDI, kontrakt min. na rok, najlepiej na formularzu dostępnym w UDI);
2) Paszport (na dowód też da radę);
3) Kontrakt na conajmniej rok;
4) Flyttemelding (formularz