Wpis z mikrobloga

Ze specjalną dedykacją dla @robo81 co zarzucił mi pod jednym znaleziskiem bolszewizm za przypomnienie karygodnej postawy wobec ludzi w II RP. I ciekawy jestem czy ten tekst, niezbyt pasujący do laurkowego postrzegania II RP, się przebije...

https://www.wykop.pl/link/3867933/krwawe-strajki-w-ii-rp/

Od 1989 r. mamy w Polsce do czynienia z cynizmem i hipokryzją. Powszechnie piętnowany jest okres PRL, ściga się i potępia zbrodnie komunistyczne, ale przemilcza zbrodnie popełnione przez powszechnie gloryfikowaną II RP. Prawo i Sprawiedliwość – uważające się za politycznego spadkobiercę tradycji piłsudczykowskiej – w latach 2005-2007 kilkakrotnie zablokowało inicjatywy PSL i SLD zmierzające do kasacji wyroku w procesie brzeskim i pośmiertnej rehabilitacji skazanych. W 2006 i 2009 r. PiS oraz PO odrzuciły wnioski PSL i SLD o uczczenie pamięci ofiar przewrotu majowego. Natomiast w 2007 r. marszałek Sejmu Ludwik Dorn (PiS) uniemożliwił procedowanie uchwały upamiętniającej 44 chłopów zabitych podczas strajku w 1937 r.

Poseł Jan Łopata z PSL skomentował to w swoim wystąpieniu: „Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego przygotował w krótkim odstępie czasu dwie uchwały sejmowe mające na celu przywrócenie pamięci historycznej o ofiarach strajków chłopskich i ich uczczenie. Obie zostały przez partię rządzącą, przez marszałków Sejmu potraktowane podobnie, to znaczy nie zostały przyjęte i nie były prezentowane posłom. Marszałek Sejmu nie zgodził się na wprowadzenie do porządku obrad Sejmu uchwały PSL w sprawie uczczenia ofiar Wielkiego Strajku Chłopskiego z 1937 r., podobnie zresztą jak uchwały w sprawie uczczenia ofiar zamachu majowego z 1926 r. Nie zgodzono się na uczczenie ofiar strajków chłopskich przeciwko biedzie, bezprawiu i życiu w poniżeniu. Strajków, które stanowiły akt samodzielnej walki ruchu ludowego o demokrację, o realizację wizji Polski wolnej od wyzysku i nierówności społecznej”9.

Politycy postsolidarnościowi mają wątpliwe prawo moralne do rozliczania zbrodni PRL. Sami bowiem nie chcą dopuścić do symbolicznego rozliczenia zbrodni II RP, do oddania sprawiedliwości wówczas zamordowanym i prześladowanym. Polityka historyczna po 1989 r. zakłamuje historię II RP, przemilczając niewygodne fakty. W jednym ze szkolnych podręczników historii z lat 90. nie było nawet wzmianki o przewrocie majowym, a co dopiero o procesie brzeskim i Berezie Kartuskiej. Józef Piłsudski ma w całej Polsce niezliczone pomniki oraz uczelnie, szkoły, place i ulice swojego imienia. Podobnie zresztą jak jego następca Edward Rydz-Śmigły, którego imieniem dodatkowo nazwano przełęcz w Beskidzie Wyspowym (dawna przełęcz Chyszówki). Imieniem krwawego ministra spraw wewnętrznych Felicjana Sławoja-Składkowskiego nazwano m.in. jedną z ulic w Warszawie. O ich ofiarach postsolidarnościowy establishment nie pamięta.


#historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #polska #4konserwy #neuropa #mirkoreklama
  • 8
Haha kto kolego chwali ii rp. Dla mnie ii rp to przedsionek bolszewizmu.

A o bilszewizm to chyba poszlo o polska szlachte a nie ii rp. Moze zle pamietam ?
@robo81 Poszło o ziemianstwoi w drugiej RP - na moje krótkie przypomnienie że mieli swoje za uszami wyskoczyłes z zarzutem bolszewickiej retoryki. Też nie wiem czemu. I nadal nie uznajesz najwyraźniej zwykłej ludzkiej nędzy za wystarczający powód do wystapie ia przeciw władzy skoro piszesz jeszcze coś o agenturze.

Ale zgadzamy się w jednym najwyraźniej - postawa elit II RP ułatwila komunistom instalacje swojej władzy po 45.
@adawidowicz po prostu nie wierze w polityke robiona na ulicach.

Zeby bylo jasne to ze nie zgadzam sie z toba w sprawie ziemianstwa nie znaczy ze ii rp to dla mnie cymes. Ii rp to przedsionek bolszewizmu organizowany przez rewolucjonistow ktorzy mieli szczescie ze ich plany pokrywaly sie czesciowo z checia Polakow do posiadania wlasnego panstwa
@robo81

Ii rp to przedsionek bolszewizmu organizowany przez rewolucjonistow ktorzy mieli szczescie ze ich plany pokrywaly sie czesciowo z checia Polakow do posiadania wlasnego panstwa


Chyba muszę poprosic o rozwinięcie tej tezy. Jakich rewolucjonistow, od ktorego momentu ten plan miał być realizowany. W oparciu o dowody oczywiście :)