Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  W tym roku jeszcze nie, ale na przyszły rok kupię 6 metrową choinkę :D Nie wiem jak ją wniosę i ustawię ale to zrobię xD
  #oswiadczenie #swieta

  odpowiedzi (37)

 • avatar

  W zeszłym miesiącu spełniłem jedno z moich marzeń i pierwszy raz zrobiłem pizzę we Włoszech. Od powrotu zacząłem eksperymentować z nowym sposobem robienia ciasta, który drastycznie różni się od stosowanego przeze mnie wcześniej przepisu z którego też wychodzi niezła pizza.

  To nowe ciasto jest jednak lepsze i świetnie nadaje się również np. do panuozzo. Poeksperymentuje jeszcze trochę i będę mógł podzielić się przepisem + zdjęciami z przygotowania z Wami ;)

  Na zdjęciu wyciągnięta niedawno z piekarnika margherita napoletana. Żałuje, że nie zrobiłem zdjęcia panuozzo, bo wyszło bardziej apetyczne, ale obie rzeczy były bardzo dobre.

  #gotujzwykopem #podrozujzwykopem #pizza #roadtripbus
  pokaż całość

  odpowiedzi (34)

 • avatar

  Zauważyłem, że różnej maści gimbusy nie potrafią dziś zrozumieć fenomenu Gothica w Polsce.

  Najwidoczniej nie pamiętają tamtych czasów, początku lat 2000, gdzie wiele rzeczy z Gothica bylo naprawdę rewelacyjnych.

  Pod koniec roku 2000, wyszedł Baldur's Gate 2, według części osób najlepszy CRPG w historii. Jednak był on klasycznym erpegiem z widokiem z góry i rzutem izometrycznym, do tego wcale nie najlepszym, wbrew twierdzeniom niektórych (Black Isle Studios >>>>>>>>>> złoto >>>>>>>>> gówno >>>>>>>>>> BioWare).

  Przykładowy screen

  Pierwszy Gothic wyszedł zaledwie pół roku później i pozamiatał. Był już grą w pełnym 3D, całkowicie zdubbingowaną, gdzie człowiek to człowiek, scierwojad to ścierwojad, a nie jak w Baldurze, kupka pikseli, które machają na siebie stymulując walkę.

  Do tego te postaci cały czas coś robiły. Ktoś gotował, ktoś spał, ktoś jarał zielsko, czy modlił się, a w dodatku zmieniało się to w zależności od cyklu dobowego, co było istną rewolucją, bo jeszcze Bethesda w 2006 roku (XD) robiła duży atut marketingowy z faktu, że w Oblivionie postaci chodzą spać w nocy.
  Koniec końców, w Gothicu mieliśmy duży, otwarty świat, z bardzo dobrą jak na tamte czasy grafiką, który ŻYŁ. W dodatku był to świat mroczny i brutalny, a takie rzeczy u nas się wyjątkowo dobrze sprzedają.

  Zaledwie półtora roku później wyszedł Gothic 2 i to on jest głównym powodem popularności tej serii. Miał wszystkie zalety Gothica, czyli duży, żyjący świat, system walki oparty na rozwoju postaci, a nie klikaniu jak pojebany i bardzo dobry dubbing, tylko było tego dużo więcej niż w pierwszej części.

  Dodatkowo dostaliśmy doskonały średniowieczny, ciężki klimat, fabułę opartą na walce archetypicznej rycerza, ze złem, a w naszej kulturze te klimaty mają branie. W Niemczech, w których w końcu ta gra powstała, również ceni się średniowieczne opowieści i archetypy, dlatego gothic był tam również bardzo popularny.

  Potrzeba takiej gry była dodatkowo podkręcona Władcą Pierścieni, który właśnie w tym okresie był emitowany w kinach i każdy kto pamięta tamte czasy, wie, że był nie mały szał na te filmy.

  Dzieci, które oglądały walkę z orkami i potworami na ekranach kin, miały możliwość samemu walczyć z tymi samymi potworami na swoich komputerach. Seria Gothic nie mogła mieć lepszego momentu na premierę.

  Kilka słów o dubbingu. Był on reżyserowany przez królową polskiego dubbingu, śp. Joannę Wizmur. To jej zawdzięczamy tak mistrzowsko zdubbingowane filmy jak Shrek, czy Asterix i Obelix: Misja Kleopatra.

  Dodając do tego znanych aktorów, musiało wyjść coś zajebistego. Dubbing ma w tej grze lekką manierę teatralną, ale wiedząc kto kierował jego tworzeniem, można w ciemno uznać to za celowy zabieg. Wszak ta gra to jakaś forma teatru, gdzie każdy NPC codziennie gra swoją rolę, kowal kuje, kucharz gotuje a kurwy u Bromora tańczą i piją.

  Warto też wspomnieć o tym, że w Polsce PC jest najpopularniejszą platformą do grania, a gothic był grą wyłącznie na PeCety.

  Podsumowując, dwie pierwsze gry z serii Gothic miały wszelkie atuty, żeby zyskać w Polsce status gier kultowych. Ich klimat uderzał w seria Polaków, którzy wychowali się na bajkach o rycerzach i smokach, posiadały najlepszy jak na tamte czasy, żyjący i spójny świat, a do tego wyszły w czasie ogromnego hajpu na fantasy i zabijanie orków.

  Ukoronowaniem tej gry był doskonały dubbing, wykonany przez mistrzynię w swoim fachu.

  Fakt, że ta gra była później sprzedawana w każdej gazecie o grach za psie pieniądze wprowadził ją pod strzechy w czasach, gdy mało ludzi miało stałe łącze i ściąganie gier nie było tak popularne, przez co grało się we wszystko co było w zasięgu.

  Z tych powodów w Roku Pańskim 2017 wciąż powstają przeróbki i piosenki z gry wydanej 15 lat temu, które mają kilkaset tysięcy, a nawet kilka milionów wyświetleń.

  #gry #staregry #gothic #gimbynieznajo #crpg #pcmasterrace
  pokaż całość

  odpowiedzi (80)