Wpis z mikrobloga

As pancerny Otto Carius (z lewej) i Rudolf Zwetti (z prawej) pozują przed Tiger I z 502. Batalion Czołgów Ciężkich, front Wschodni.

Grudzień 1943r.

Otto Carius - Jeden z najskuteczniejszych czołgistów w historii, mający na swoim koncie około 150 radzieckich wozów bojowych.

Carius urodził się 27 maja 1922 roku w Zweibrucken. W Wehrmachcie służył od 1940 roku, a pierwsze doświadczenia wojenne zdobył w czasie operacji „Barbarossa”. W tamtym okresie był ładowniczym w czołgu lekkim Panzer 38(t).
Najsławniejszy okres w życiu Cariusa zaczął się w 1943 roku, kiedy ukończył on kurs oficerski i został przydzielony
do 502. Batalionu Ciężkich Czołgów, operującego w rejonie Leningradu.
Dowodząc wozem typu Tiger I, Carius odniósł prawdopodobnie około 100 – 150 zwycięstw nad czołgami i innymi pojazdami bojowymi Armii Czerwonej. Swoją najsławniejszą akcję przeprowadził 22 lipca 1944r koło wsi Malinawa na terenie dzisiejszej Łotwy. Wspólnie z porucznikiem Kerscherem w ciągu około 20 minut zniszczył 17 czołgów wroga, w tym nieznany wcześniej czołg ciężki (był to IS1 lub IS2). Pod koniec 1944 roku Carius został przeniesiony do nowo utworzonego 512. Batalionu Ciężkich Niszczycieli Czołgów, wyposażonego w wozy Jagdtiger. W marcu 1945 roku został z nim wysłany na front zachodni, gdzie nie odniósł już większych sukcesów. 15 kwietnia poddał się żołnierzom Armii USA.
W czasie trwającej pięć lat służby Carius był kilkakrotnie ranny, zdobył też liczne odznaczenia za odwagę, w tym Krzyż Rycerski Krzyża Żelaznego z Liśćmi Dębu. Po wojnie studiował farmację na Uniwersytecie w Heidelbergu.
W 1956 założył aptekę „Tiger Apotheke”, którą prowadził do 2011 roku. Otto Carius zmarł w 2015r, prawdopodobnie ostatni z czołowych asów Panzerwaffe z czasów II wojny światowej.
Wraz z Johannesem Bölterem, Ernstem Barkmannem, Kurtem Knispelem i Michaelem Wittmannem jest uważany za jednego z najskuteczniejszych czołgistów w historii.
Choć w czasie wojny o jego sukcesach rozpisywały się niemieckie gazety, to po jej zakończeniu aptekarz z niewielkiej miejscowości w Palatynacie-Nadrenii pozostawał postacią stosunkowo mało znaną.
Dużą popularność przyniosła mu dopiero książka „Tygrysy w błocie”, będąca zapisem wspomnień z walk na froncie wschodnim i zachodnim.

#ciekawostkihistoryczne #iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #drugawojnaswiatowa #wojna #fotografia #fotohistoria #historia
wojna - As pancerny Otto Carius (z lewej) i Rudolf Zwetti (z prawej) pozują przed Tig...

źródło: comment_CmRymWXNSqV3GyfNfbG3NbTIMi4E6vfm.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz