Wpis z mikrobloga

pliki step i iges niosą mi dane 2d/3d i pomagają przerzucać informacje z różnych programów cad invnetor do nx, catia czy tam proengineer jeśli sie nie mylę.
czy mogą jakos posluzyc do wygenerowania gcodu?
co sie stanie jesli wrzuce ten plik do frezarki majacej swoj system cad/cam?
#cnc
  • 10
@TurboBlejzer: jestem nowy.
tak wygląda cad w maszynie: http://www.mecal.com/wp-content/uploads/mc-305-gianos-gallery-6.jpg ,
tak wygląda cam w maszynie: http://www.mecal.com/wp-content/uploads/mc-305-gianos-gallery-9.jpg ,
tak wygląda gcode z pewnego pliku .mpf :

;NOME : nazwa
;DESCRIZIONE : Opis
;SERIE :
;DXF : MB60\K518071.dxf
;IGES :
;IGESMATRIX : {1,0,0,0,0,1,0,0,0,0,1,0,0,0,0,1}
;DIMENSIONE : 60.00 76.00 743.00
;PIENO : SI
;SPESSORE : 0.00
;FACCIAANT : 4
;FACCIA
ANTANGLE : 0.00
;FACCIA
POST : 4
;FACCIAPOSTANGLE : 0.00
;MIRROR
@Brun0: Masz model 3D lub 2D stworzony w jakimś programie CADowskim, popularne rozszerzenia sam podałeś, step iges i reszta bandy.

Ale to tylko model jak chcesz wygenerować jakikolwiek kod musisz użyć CAMa, otwierasz w nim model, obrabiasz i generujesz sciezki, tak Ci wychodzi Gkod.

Musisz użyć CAMa do generacji kodu ( oczywiście najpierw "camując" detal ). A to czy maszyna będzie do tego zdolna niestety nie wiem, zależy to do jej
@TurboBlejzer: dzieki za pomoc. troche mi sie rozjaśniła sytuacja.
pewnie bedzie tak ze jak wrzuce plik step do frezarki to profil z otworami potraktuje mi jak cala bryle nie uwzlędniając otorow jako odrebny element.
ale mam jeszcze taka funkcje "ścieżka", musze to przetestować.
dzieki.
@Brun0: to i tak bede pod wrażeniem, że maszynka otwiera pliki step, może nie wyłapie cech ( otwory czy tam inne cuda ) to wskażesz je ręcznie. Jeśli to dość prosty detal to najwazniejsze są kontury detalu i punkty szczególne ( mogą to być choćby i kropki gdzie maja być otwory, cykl na nie rozpiszesz już na maszynie ).
@Brun0: (np. napis?) możesz ten skomplikowany program podzielić na kilka prostych elementów, wygenerować programy CAM'em w maszynie i je kolejno odpalać na frezarce. Natomiast, aby cały kształt wygenerować z jednej operacji potrzebujesz oddzielnego CAM'a (np. fusion360, mastercam). W nim generujesz ścieżke narzędzia i tworzysz program. Natomiast aby był on poprawnie odczytany przez maszynę CAM będzie potrzebował odpowiedniego postprocesora który jest zintegrowany z sterowaniem.