Wpis z mikrobloga

Mam kumpla anglika z którym się świetnie dogadujemy w wielu sprawach politycznych itp. Ma poglądy podobne do moich. Kilka miesięcy temu gdy był w Polsce poruszyłem z nim temat Syrii. Kiedy mu powiedziałem, że wg mnie siły rządowe są, na dzień dzisiejszy i najbliższą przyszłość, najlepszym rozwiązaniem dla Syrii spojrzał na mnie jak na jakiegoś psychopatę i myślał, że sobie robię jaja. Na nic było jakiekolwiek tłumaczenie o sarinie, fake newsach itp.

No i dzisiaj sobie obejrzałem ten dokument:

https://www.youtube.com/watch?v=LHlSpuM9SPc

Jeżeli na zachodzie ludziom serwują więcej takich bzdur to nie dziwie się, że mają takie myślenie. Z tego dokumentu możemy dowiedzieć się m.in.:

- FSA wyswobodziła Aleppo z rąk reżimu
- Assad użył broni chemicznej w Damaszku
- to Assad stworzył ISIS
- głupi zachód nie pomaga opozycji zbombardować Assada
- filmy propagandowe ISIS są puszczane do sieci jako zasłona dymna wtedy gdy siły rządowe bombardują ludność cywilną bombami beczkowymi. Świat wówczas mówi o filmie, a nie o bombardowaniu.
- przez cały dokument, 100 minut, ani słowa o walkach sił rządowych przeciw ISIS.
- Putin tak naprawdę to bombardował umiarkowaną opozycje, a nie Państwo Islamskie. Mało tego, razem z Assadem bombardowali piekarnie i szpitale.
- zwolennik FSA który jest głównym bohaterem dokumentu twierdzi, że on to do innych religii nic nie ma (o ile się nie mylę to oni tępią inne religie, jeśli się mylę to mnie poprawcie)
-no i chyba mój faworyt: ISIS i siły rządowe mają pakt o nieagresji

Cały czas granie na emocjach typu: dzieci płaczą bo nie mają dachu nad głową bo Assad bombarduje wszystko jak leci. Goebbels by się nie powstydził. Nie polecam mocno ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#syria #zalesie
  • 9
@KolegaPatryk: Całe szczęście sytuacja w Syrii i regionie znacząco się zmieniła od czasu kiedy kręcono większość tych dokumentów. Wtedy nie było jeszcze do końca jasne co ma zrobić Zachód i próbowano wszystkiego żeby przekonać opinię publiczną, że rebelianci to ci dobrzy (ciekawe czemu akurat rebelianci, a nie np Kurdowie?) i trzeba działać żeby im pomóc. Dzisiaj propagandyści i PR-owcy "umiarkowanych" mogą sobie ujadać ile chcą - obecnie, po zakończeniu programu wsparcia
Ten dokument jest z 2017.


Pisałem, że większość ( ͡° ͜ʖ ͡°). Ale pewnie z początku roku, więc przed tymi wszystkimi zdarzeniami o których wspominałem, a które zmieniły sytuacje polityczną wokół rebeliantów. Jednak Aleppo to był punkt zwrotny.

To turcy nie wspierają ISIS?


@KolegaPatryk: Nie. Kiedyś może pozwalali na szmuglowanie przez granice ale teraz są z nimi w stanie wojny i po kampami zdobycia Al-Bab z rąk
- to Assad stworzył ISIS


@KolegaPatryk: To akurat prawda. Wywiad Assada dał przyzwolenie na działalność ISIS, a nawet z nim kooperował w pierwszej fazie wojny domowej w celu zrobienia chaosu i osłabienia ruchu rebelianów spod znaku FSA. Tym bardziej, że wschód to część sunnicka najbardziej wroga wobec reżymu Assada i do tego z najmniej wartościowymi terenami.
to Assad stworzył ISIS

To akurat prawda


@Zabatrawiasta: jak już to półprawda. Na tej zasadzie można powiedzieć, że USA stworzyło ISIS bo rozpuściło całą armię Saddama i zostawiło bez środków do życia, oraz nie zabiło Zarkawiego, kiedy mieli okazję po raz pierwszy, a zanim ten w dużej mierze nakręcił wojnę domową w Iraku oraz wyleciał głośno z pomysłami na stworzenie Kalifatu. Winnych jest wielu.
@60groszyzawpis: To też druga strona medalu, że armia Saddama, zwłaszcza sunnicka część została przez szyitów wyrugowana z przestrzeni publicznej, przez co sunnici oraz dawna świetnie wyszkolona kadra dowódcza się zradykalizowała w więzieniach. To nie stoi jednak w sprzeczności z faktem, iż zanim do tego doszło, ISIS już istniało w Rakce. I gdyby, Assad wówczas już osłabiony, za pomocą swojego wywiadu nie zlikwidowałby tworzącej się struktury, zamiast dawać im wolną rękę, to