Wpis z mikrobloga

Ośrodek Badań Azji Centrum Badań nad Bezpieczeństwem opublikował raport dotyczący idei "Nowego Jedwabnego Szlaku" vel "Jeden Pas, Jedna Droga". Eufemistycznie ujmując, jest on bardzo sceptyczny wobec niego. Raport ma ponad 200 stron, ale już na początku są wypunktowane wnioski z niego oraz podsumowanie, które zajmują ok 10 stron. Temat jest popularny na wykopie, więc polecam.

http://www.cbb.akademia.mil.pl/publikacje-i-projekty-cbb/raport-chinski-projekt-nowego-jedwabnego-szlaku-retoryka-a-rzeczywistosc.html
#chiny #geopolityka #neuropa #4konserwy
  • 12
@appylan: Nie ma się co dziwić, że na uczelni Macierewicza powstają takie wypracowania. Przecież Antonio uważa to za projekt prorosyjski. Targalski, pracownik tej "uczelni", ciągle gada na Republice że to z korzyścią dla Ruskich
@epimonos: co Ty gościu pieprzysz. Po części ma racje Macierewicz, ale mógłby takie analizy zrobić pod względem każego kraju rozwiniętego i większość wniosków z podsumowania byłaby zbieżna. Bycie kolonią tego czy tamtego kraju co za różnica. Przeczytałem pare stron bardzo fajne opracowanie z niektórymi wnioskami się nie zgadzam, jak też powiedziałem wyżej, aczkolwiek niektóre pozwalają spojrzeć na sprawe z dalszej perspektywy. Gadanie gościu "nie ma sie co dziwić macierewicz pis blablabla"
@epimonos: podstawy czego? to ja mogę Ciebie odesłać do podstaw ekonomii. Bartosiaka znam już długo, więc możesz sobie darować odsyłanie mnie do niego.

a propo tego yt co odesłałeś - i co nie zgodzisz się z nim? a myślisz ze czemu nagle tak amerykanom zależy na nas? bo maja w tym interes - i jest on dokładnie taki jak mówi Antek - Polska może stanowić blokade dla Jedwabnego Szlaku. Ma racje.
@sage_Slav: Zgadzam się z Tobą, że Amerykanom zależy na nas, bo mają w tym interes. Problem w tym, że chcą - tak jak pisze Friedman - wykorzystać Polskę i Trójmorze jako barierę (Friedman określa to jako "kordon sanitarny") między Ruskimi i Niemcami. Naszymi rękami wyciągną kasztany z ognia a potem nas sprzedadzą, tak jak w Teheranie, Jałcie i Poczdamie
@epimonos: A mamy inny wybór? Nord Stream 2 już kończą budować, Niemcy i Ruskie od zawsze mieli tylko jeden kierunke ekspansji. Jaką mamy inna opcje niż ucieczka pod skrzyłda USA? Nie mamy żadnej innej - a zawsze można spod skrzydeł uciec jak już nie będą nas osłaniać, a przeżycie najbliższych 20-30 lat bez skrzydeł skończyłoby się jak Ukraina skończyła ot co.
Ukraina miała gwarancje bezpieczeństwa USA i Wlk. Brytanii w zamian za pozbycie się broni jądrowej (Traktat Budapesztański z 1994 r.). I jak kończy?
Sorry dokończe tylko poprzedni post, bo już nie moge edytować:
Grunt to nie dać się sprzedać. Chińczykom nie zależy na silnej Rosji. Musimy tylko wyczuć moment kiedy można #!$%@?ć wtedy zostanie tylko jeden przeciwnik - Niemcy. Rosja długo już nie pociągnie. Obstawiam, że coś #!$%@?ą tego września. Putin nie przepuści takiej okazji i może sie okazać, że wojska z poligonu pomyla kierunki i zamiast do Moskwy skierują sięw strone Warszawy. Taki myczek
@epimonos: Ukraina nie miała wojsk Amerykańskich inaczej by Ruscy ich nie tkneli. Nam teraz powinno zależeć an zdobyciu broni nuklearnej najlepiej od Niemców coś ostatnio sie buntują, jak już bedziemy mieli atom, Ruskie zastanowią się dwa razy zanim klikną red button.