Wpis z mikrobloga

Już za około dwa tygodnie (15 września) sonda Cassini, badająca system Saturna, korzystając kilka dni wcześniej, z grawitacji Tytana, spowolni, zniżając swoją orbitę i "zanurkuje" z dużą prędkością (ponad 100 tys km/h) w atmosferę gazowego giganta. Kończąc tym samym, trwającą 20 lat, owocną misję.

Taka decyzja o zakończeniu misji wynika z wyczerpywania się zapasów paliwa dla silników korekcyjnych, co doprowadziłoby do utraty kontroli nad sondą. Wprowadzenie w atmosferę planety zabezpieczy przed możliwością przypadkowego zderzenia sondy w przyszłości z Tytanem lub Enceladusem, co mogłoby doprowadzić do skażenia środowisk potencjalnie sprzyjających istnieniu życia.

Od momentu wejścia w gęstsze warstwy atmosfery, orbiter Cassini będzie miał około 1-2 minut na wysłanie ostatnich danych z aż 8 instrumentów nim ulegnie spaleniu. Między innymi INMS – spektrometru mas jonów i cząstek, który będzie bezpośrednio badał skład chemiczny atmosfery dzięki czemu będzie w stanie nam wiele powiedzieć o procesie formowania i ewolucji planety. Po czym wyśle je, skierowaną w kierunku Ziemi, 4-metrową anteną.

Tutaj można obejrzeć gif z animacją przedstawiającą poglądowy przebieg ostatnich chwil "Wielkiego Finału sondy Cassini"


#ciekawostki #nauka #kosmos #eksploracjakomosu #saturn #tytan #cassini #nasa #esa #feels #gif
Pobierz s.....w - Już za około dwa tygodnie (15 września) sonda Cassini, badająca system Satu...
źródło: comment_SGvAsFmkDOCocNOEgYxOQbHp6IFFoEXN.jpg
  • 2