Wpis z mikrobloga

MacOSie, który jest systemem uniksowym (czyli notabene prawie tym samym co linux xD) beka z ciebie


@BenKelev: Natura tych systemów jest podobna, ale panuje znaczna przepaść, bo mac to FreeBSD pod maską ( ͡ ͜ʖ ͡)
Ale można pobawić się izolowanymi środowiskami, tylko że przy kompilacji na starszym OSxie można zryć sobie beret ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@BenKelev: Zaskocze cię ale użytkownicy Linuxa też! MacOS działa bez problemów ze sterownikami wyłącznie gdy jest uruchamiany na bardzo krótkiej liście (w skali całego rynku) urządzeń produkcji Apple. Windows, out-of-the-box, działa na prawie wszystkim, jednak trzeba znaleść i doinstalować sterowniki żeby wszystko działało jak należy. Linux jest w tym wszystkim po środku. Urządzenia wielu producentów działają bez problemowo na Linuxie, jednak trzeba wiedzieć które to urządzenia, zrobić mały research. Jeśli wiesz
@fervi: Nie pojda natywnie, bo nie beda pasowac do reszty srodowiska. Co z Adobe Bridge, drukowaniem, zarzadzaniem kolorami itp? Bedzie to pewnie wygladac tak samo jak teraz Wine. Nie ma sensu portowac Adobe czy Microsoft Office z maka na Linuksa, bo bedzie to dzialac tak samo slabo jak ich windowsowe odpowiedniki na Linuksie. Nie mowie, ze to wina Wine (:D), ze dziaja slabo, tylko po prostu sa przystosowane do innego systemu.
@rekoj: I w przeciwienstwie do Linuksa MacOS ma certyfikat, dzieki ktoremu moze ofjcijalnie uzywac nazwy UNIX, no ale to #!$%@?. Dla mnie wazne jest to, ze terminal odpalam tylko po to, zeby sie z ERP polaczyc po ssh, wszystko inne mam w spojnych oknach.
@GreenFlem: No to to, wyglada jakby dzialal natywnie na maku, w sensie jest w status barze, dziala bezposrednio w terminalu. Nie wyglada mi to na to, ze pod spodem odpala sie cale ubunto, ale nawet jesli (nie znam sie) to co ztego, skoro integruje sie natywnie z systemem?

https://store.docker.com/editions/community/docker-ce-desktop-mac

Co do powszechnego uzytku, mozesz dac przyklad jakiejs aplikacji?

Co do tego czym jest a czym nie jest Linux wiem o tym,
@blinxdxb: Tylko musisz oddzielić sferę aplikacji od ogólnego systemu (że tak powiem). Synchronizacji apple potrzebuje parę procent applowców i git.

Natomiast jak ktoś potrzebuje jakąś aplikację, to nie ważny jest wygląd, a funkcjonalność. Oczywiście daleko Darlingowi do tego (żeby nie było).

Warto wspomnieć, że OSX jest bardziej Open Source niż Windows, przez co część problemów można jakoś ogarnąć (nie wiem czy w pełni) - bo nie trzeba pisać części rozwiązań, bo
@fervi: Dla mnie wazny jest i wyglad i funkcjonalnosc. To co od zawsze mi sie MacOS podoba to standaryzacja. Niewazne jaki program, zawsze beda dzialac te same skroty klawiszowe, pozycje w menu beda zawsze w tym samym miejscu, kolor bedzie zawsze ten sam, przyciski beda wygladac tak samo i beda w tych samych miejscach itp. Nie wiem jak jest teraz w Linuksie, ale kiedy np uzywalem srodowiska pisanego w GTK, a
GTK, a odpalalem cos z QT


@blinxdxb: Zgadza się, natomiast jest to kwestia ustawienia, które każde Xubuntu ma.

brew


@blinxdxb: Albo rudix. (ten cię zainteresuje, bo ma mało paczek, ale chyba integrują się z systemem).

Co do Wine moge tez odpalic na maku


@blinxdxb: Zgadza się. Niestety wpadamy w inną pułapkę - nerdostwa. Gdyż z jednej strony masz dostęp do tysięcy aplikacji, z drugiej licencje, spyware wbudowany w aplikacje