Wpis z mikrobloga

Misja sondy Cassini w liczbach

Jak już pewnie wiecie, 15 września o godzinie 13:46 czasu polskiego sonda Cassini zanurkowała w wyższe partie atmosfery Saturna i spłonęła tym samym kończąc swoją wieloletnią i niezwykle udaną misję. Badania i eksperymenty przeprowadzone przez Cassini pomogły nam w poznawaniu tajemnic skrywanych przez gazowego olbrzyma, jego pierścieni i orbitujących go księżyców. Zdjęcia Ziemi przesyłane z okolic Saturna pokazały nam jak mała jest nasza mieszkająca na mikroskopijnej kulce błota cywilizacja. Orbitująca dookoła Słońca gdzieś daleko w pustym i zimnym kosmosie.

453 048 to liczba wszystkich zdjęć jakie wykonała sonda w trakcie swojej misji. Niektóre z nich są dostępne pod tym linkiem

635 gigabajtów cennych danych zostało zebranych przez sondę Cassini, które do ostatniej chwili były wysyłane za pomocą wielkiej anteny w kierunku Ziemi

890 milionów mil dzieli Saturna od naszej planety. W bardziej ludzkim języku to dystans około 1.43 miliarda kilometrów

83 minuty potrzebuje światło na przebycie dystansu dzielącego Saturna i Ziemię. W zależności od położenia obu planet czas potrzebny na przebycie tej drogi może się zmniejszać lub zwiększać. Nieosiągalna dla ludzkości prędkość światła jest strasznie wolna w skali kosmosu.

294 to liczba orbit jakie zostały wykonane przez sondę Cassini dookoła Saturna

2950 kilogramów paliwa zostało w trakcie trwania misji zużyte przez Cassini.

12 to liczba wszystkich instrumentów badawczych, które znalazły się na pokładzie sondy. Posłużyły one do przeprowadzenia badań i eksperymentów dotyczących planety, pierścieni i orbitujących ją księżyców.

2 oceany zostały odkryte przez sondę Cassini. Pierwszy z nich to oczywiście metanowy ocean na powierzchni Tytana (warto wspomnieć, że sonda Cassini dostarczyła lądownik Huygens na jego powierzchnię który dostarczył nam kilku ciekawych zdjęć) a drugi to znajdujący się pod lodową skorupą ocean na Enceladusie.

Jak widać misja sondy Cassini okazała się bezcenna dla nauki i wiedzy. W tej chwili nie mamy żadnego satelity, sondy czy łazika przebywającego w Układzie Saturna i wygląda na to, że przyjdzie nam na to chwilę poczekać. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Zapraszam do obserwowania #kosmicznapropaganda

#eksploracjakomosu #nasa #ciekawostki
Pobierz O.....Y - Misja sondy Cassini w liczbach

Jak już pewnie wiecie, 15 września o godz...
źródło: comment_dYR28HyRBRQvesaZXpI1tAlSeneoXGDi.jpg
  • 38
@SoltysWsiInternet:

Sprawdziłem i waga pojedynczego zdjęcia RAW od Cassini to na ogół 8-25 kb. Prędkość transferu danych od Cassini to nieco ponad 8 kb/s. Przyjmijmy, że średnie rozmiar pliku to 16 kb więc jego przesłanie zajmie sondzie 2 sekundy. Teraz przyjmijmy, że średnia odległość Ziemia - Saturn to 1 200 000 000 km. Prędkość fali radiowej to w przybliżeniu 300 000 km/s. Wiec od chwili wysłania przez sondę pierwszych 8 kb
@SoltysWsiInternet:

Sprawdziłem i waga pojedynczego zdjęcia RAW od Cassini to na ogół 8-25 kb. Prędkość transferu danych od Cassini to nieco ponad 8 kb/s. Przyjmijmy, że średnie rozmiar pliku to 16 kb więc jego przesłanie zajmie sondzie 2 sekundy. Teraz przyjmijmy, że średnia odległość Ziemia - Saturn to 1 200 000 000 km. Prędkość fali radiowej to w przybliżeniu 300 000 km/s. Wiec od chwili wysłania przez sondę


@Nedved: O
A z ciekawostek: pierwsze zdjęcia z satelitów na orbicie okołoziemskiej były robione na kliszy, wywoływane w podręcznym laboratorium i transmitowane jako obraz TV :)


@enron: Masz jakieś źródło tej ciekawostki czy pomieszałeś kilka faktów?

Przecież prościej byłoby skierować kamerę telewizyjną od razu na obiekt i wysyłać sygnał. Nawet najdoskonalsze zdjęcia po przejściu przez ówczesne kamery nie były niczym lepszym od obrazu z samej kamery.

Niemniej pierwsze zdjęcia z orbity były wykonywane
@hades9: dobra, nie okołoziemskie bo wtedy to pewnie tak jak pisałeś - negatyw w zasobniku wracał - tylko Łuna 3

"Misja próbnika Łuna 3 miała być kolejnym radzieckim krokiem na drodze eksploracji przestrzeni kosmicznej. Tym razem zadaniem sondy nie było uderzenie w księżycowy grunt, ale przeprowadzenie innej operacji o bezprecedensowym charakterze – sfotografowanie i przesłanie na Ziemię wywołanych na pokładzie aparatu zdjęć odwrotnej, niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca. Trasa Łuny 3
To będzie jakieś 14300000000 basenów olimpijskich =1,43*10^10


@1984 @vesterr: Chyba coś nie tak. Basen olimpijski ma 50 metrów i chyba nic ostatnio się nie zmieniło.

Czyli 1 430 000 000 km / 0,05 km = 28 600 000 000 basenów
@enron: Teraz już wiem o co chodzi :).

Mimo wszystko skomplikowana misja. Skoro sonda miała i tak spalić się w atmosferze Ziemi, mogli wyposażyć sondę dodatkowo w lądownik z filmem.