Wpis z mikrobloga

Mirki, doradźcie.
Warto robić płukankę silnika przed wymianą oleju?
Niestety przebieg od wymiany do wymiany został nieco przeciągnięty (było 15000, a przejechane jest 20000), olej zmieniany 2 lata temu. Przechodzę z 10W40 na 5W30. Teoretycznie syntetyk powinien sam wyczyścić i najwyżej wcześniej go zmienię, ale sam nie wiem.
PS. Polecacie oleje ELF? Myślę o Elf Evolution 900 SXR
#samochody #motoryzacja
  • 20
@lubielizacosy: właśnie wszyscy piszą, że to bzdura z czasów polonezów. Przynajmniej wiele tematów znalazłem na ten temat. Silnik ma 90 tys. przebiegu, więc nic się nie powinno dziać. Bardziej chodzi mi o sens i bezpieczeństwo stosowania płukanki.
@benzdriver: Hyundai Getz 1.1. Ktoś omyłkowo albo z oszczędności zalał w Niemczech 10W40, zalecany jest 5W30. Rozmawiałem z mechanikiem (renomowana stacja, zajmują się tylko olejem) i mówi, że nie ma problemu. Znalazłem też teraz opinie, że płukanka i tak wiele nie daje.
@brylek: Jak wiążesz z tym samochodem plany dłuższe niż na rok do przodu, to wal płukanke (polecam liqui molly), jak będą wycieki to od razu będziesz wiedział co masz do naprawy, zrobisz i silnik posłuzy jeszcze długie lata
@benzdriver: dzięki za radę, ale skoro producent zaleca 5W30, to po co lać 10W40? Różnica w cenie znikoma.
@robertx: właśnie myślę dokładnie o tej płukance.
@Cthulhu_Junior: czytałem podobne opinie, że nie za bardzo coś to da. Z drugiej strony znajdywałem opinie, że po zastosowaniu płukanki olej dłużej zachowuje swój kolor (nie czarnieje tak szybko, co jest niby dowodem na usunięcie szlamu).

PS. Płukanka jest tania, chodzi tylko o sens.
@brylek na marginesie: jezeli chcesz pojezdzic tym autem dluzej, to nie zawracaj sobie glowy takimi duperelami - silniki w tych autach sa ok.
Raczej zainteresuj sie droznoscia odplywow i konserwacja podwozia. Getz szybko dostaje parchulca, czyli korozja galopujaca, perforacyjna, rozlegla...
@benzdriver: korozję mam na uwadze. To jest rocznik bodajże 2009, więc jeszcze wiele złego nie ma, ale pewnie się zacznie.
Nie chodzi mi o rodzaj oleju, tylko o to czy to, że przeciągnąłem wymianę nie spowodowało powstania jakiś nagarów i osadów (stąd płukanka).