Wpis z mikrobloga

[upuszczanie jadu mode on]

Nie mogę zdzierżyć stylu Stanisława Lema... Po prostu nie mogę. W ostatnim czasie przeczytałem:
1. Cyberiada
2. Kongres Futurologiczny
3. Solaris
Kiedyś czytałem jeszcze Dzienniki Gwiazdowe i coś o jakimś Pirxie, etc.

Jakim cudem ten człowiek zrobił tak oszałamiającą karierę (jak na nasze rodzime warunki)!? Jako autor SF jest niczym w porównaniu do takiego chociażby Zajdla. Megalomania, nuda, wtórność, infantylność - to właśnie wyziera z kart rozmaitych nowelek Stanisława. Nie wspominam nawet innych, zagranicznych autorów z pokolenia Lema - jako przykładów pozytywnych - bo ten musiałby się zapaść pod ziemię ze wstydu.

Innymi rakotwórczymi pismakami, ale to już z ramienia fantasy są: Dukaj, Piekara. Dodać im Lema i można wszystkim śmiało przypiąć "wielki order przerostu formy nad treścią".

Za to podobały mi się napiisane przez Lema (bądź z jego współudziałem), popularnonaukowe:
1. Świat na krawędzi
2. Bomba megabitowa
3. Sława i fortuna

No! upuszczę sobie jeszcze trochę jadu i dodam, że jeszcze większym rakiem, dla odmiany w środowisku filmowym, jest Christopher Nolan ze swoim filmem Interstellar. Miałem wątpliwą przyjemność, będąc w stanie umiarkowanej gorączki, skończyć tego samego dnia 2001: odyseja Kosmiczna Clarke'a i rzeczony Interstellar. Od tamtej pory leczę się na onkologii w Los Angeles za pieniądze lobby przemysłu filmowego. Nolan zgwałcił mnie swoimi pomysłami orbitującymi wokół 'miłości, która jako jedyna siłą we wszechświecie przenika czas i przestrzeń'...

Dobra, koniec tego dobrego. Dajcie lepiej coś na odtrutkę od nadmienionych wyżej paździerzy ( ͡º ͜ʖ͡º)

#niepopularnaopinia #ksiazki #film #sciencefiction #fantasy #lem #dukaj #piekara #interstellar
  • 17
@mojoakajojo: wybacz, ale mam wrażenie, że za szybko sięgnąłeś po Lema, może nie byłeś gotowy jeszcze?

Lem to niezwykła postać - filozof i futurolog, weź pod uwagę, kiedy pisał. Był niezwykłym wizjonerem, opisał w swoich książkach wiele wynalazków, których dziś używamy - choćby czytnika e-booków. Jego książki mają wiele płaszczyzn, pod drugim dnem, często kryją się następne i następne.Czytane wielokrotnie niosą nowe treści.
Niektóre pozycje napisane prostym językiem, niosą głębokie treści.
@mojoakajojo: Styl Zaidla wcale nie był oryginalny, właściwie przypomina Dicka. Teraz prozę Lema uznajesz za wtórną, błąd - taki Niezwyciężony to gotowy blockbuster z Hollywood, albo Eden. W czasach gdy nikt nie miał jeszcze takich pomysłów! Podobnie Test pilota Pirxa, Dzienniki Gwiazdowe też są fajne, podobnie jak Bajki robotów. Zauważ też, że styl pisarzy zmienił się w ciągu ostatnich 50 lat i starsze książki czyta się znacznie gorzej, co nie znaczy,
@mojoakajojo: Do Lema to musisz podejść tak jakby do Verne’a, wiele jego rzeczy się już po prostu zestarzało i trzeba interpretować jak lektury szkolne( ͡° ͜ʖ ͡°). Dukaj jest jednym z najlepszych pisarzy sf na świecie...niestety w związku z tym faktem, wydali "Lód" bez korekt:)