Wpis z mikrobloga

W Rosji ostatecznie zakazano publikacji i dystrybucji ksiązki Jana Nowaka Jeziorańskiego. Jakiś czas temu przywiezione książki skonfiskowano, a teraz sąd podtryzmał decyzję o cenzurze.
Powód? Negatywne przedstawianie ZSRR i Rosji i ''szkalowanie'' sowieckiej postawy w czasie II wojny światowej.

W uzasadnieniu wniosku prokurator powołuje się na obecność w wyżej wymienionej pozycji wypaczonych informacji historycznych, które mogą przyczynić się do utrwalenia wizerunku Rosji i „rosyjskich elit" jako agresora militarnego, zagrażającego suwerenności innych państw, tworzenia negatywnego obrazu dyktatora politycznego, co z kolei może posłużyć za podstawę do niepokojów politycznych, doprowadzić do międzynarodowych, międzyreligijnych i międzyetnicznych konfliktów i zagrażać suwerenności Rosji — podano w uzasadnieniu do wyroku sądu.

Według ekspertyz w książce zawarto treści, których „rozpowszechnianie jest zabronione, w szczególności fałszywe informacje o działaniach ZSRR podczas II wojny światowej". Ponadto autor używa słowa „wróg" w stosunku do Rosji oraz przeprowadza paralele między współczesną Rosją a hitlerowskimi Niemcami.


źródło

#rosja #ruskapropaganda #neuropa #4konserwy
  • 5
@dom_perignon: No ja to wiem. Ciekawe, że w Rosji te badania pokazują w publicznej telewizji i dyskutują nad fenomenem Stalina nie podważając prawdziwości sondazu, a jak w Polsce o nim poinformowano to na niejednej stronie pełno było komentarzy ruskich troli, że to nieprawda, bo agencja jest pod paskiem USA.

@karina-sara-wer: Nie wiem nic ponad to. Ale w Rosji już skazywali za powiedzenie, że ZSRR wraz z Niemcami wspołdziałało przy rozpętaniu
@chrupol: Twierdzą, że taki pakt nie jest niczym niezwykłym i inne kraje miały podobne już wczęsniej. Np.Polska pakt Piłsudski Hitler i planowała napaśc na ZSRR.
To postepowanie Polski przyczyniło się do wybuchu wojny, a ZSRR nie miał wyjścia i chcąc bronic ruską i zydowską ludność oraz odsunąc nazistowskie zagrożenie jak najdalej od Moskwy zdecyodwał się na zajęcie wschodnich terenów II RP. Wróc - Polska już wtedy nie funkcjonowała, więc nie była