•  

  Główne silniki orbiterów w kosmicznych wahadłowcach nie były w stanie same wynieść całości na orbitę. Wspierane były przez dwa potężne, boczne człony z silnikami na paliwo stałe. Dwa SRB wspierały orbiter przez pierwsze dwie minuty lotu, generując wspólnie ponad 25 MN ciągu. Żeby utrzymać taki booster w miejscu podczas testu statycznego używa się betonowego bloku o wadze prawie 6 tysięcy ton. Temperatura spalania jest tak wysoka, że piasek narażony na kontakt z gazami wylotowymi zamienia się w szkło.

  Za projekt i produkcję SRB odpowiedzialna była zewnętrzna firma, Morton Thiokol Corporation. Przedsiębiorstwo to początkowo zajmowało się produkcją gumy oraz powiązanych z tym chemikaliów (np. używanych podczas II Wojny Światowej uszczelniaczy), ale w pewnym momencie mądrzy panowie z Jet Propulsion Laboratory zorientowali się, że polimery produkowane przez Thiokol są świetnym spoiwem do stałego paliwa rakietowego. Firma zmieniła więc po części profil działania i rozpoczęła dostarczanie rozwiązań dla sektora kosmicznego. Ich najbardziej znanym produktem są oczywiście SRB, czyli boostery na paliwo stałe używane w wahadłowcach kosmicznych NASA. Firma dostarczała także inne rozwiązania, np. generatory gazu wykorzystywane w poduszkach powietrznych sondy Mars Pathfinder, czy po prostu napędy dla amerykańskich pocisków. Niestety była także odpowiedzialna za katastrofę promu Challenger i śmierć astronautów. Aktualnie firma kontynuuje dostarcznie rozwiązań dla sektora kosmicznego, przekształcając się w 2014 roku w Orbital ATK.

  Jeśli interesuje was jak wygląda raport z takiego badania, możecie obejrzeć dokument, który udostępnia NASA: Qualification Motor No. 8 (MQ-8) Final Test Report. Znajdziecie w nim dużo wykresów i rysunków technicznych z budowy boostera.

  #nasa #wahadlowce #gruparatowaniapoziomu #ligamozgow #kosmiczneinfo #technologia #ciekawostki #bialydymboners

  Test statyczny silnika Qualification Motor 8 (QM-8), Utah, 1998r:

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  W sierpniu Krajowa Rada Sądownictwa wybierała nowych sędziów Sądy Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Śledziliśmy przebieg wyborów i chcąc poznać więcej szczegółów, wysłaliśmy do KRS wnioski o informację publiczną. 30 lipca 2018 r. skierowaliśmy do KRS wniosek o udostępnienie:
  - imion i nazwisk kandydatów do Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego,
  - skanów dokumentów jakie złożyły osoby kandydujące do Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.
  W kolejnych wnioskach prosiliśmy o nagrania i protokołów ze Spotkań z osobami, które zgłosiły gotowość orzekania w Sądzie Najwyższym,
  Jak na razie nie otrzymaliśmy żadnej z interesujących nas informacji.( ͡° ʖ̯ ͡°)
  Zatem wysłaliśmy skargi na bezczynność KRS i czekamy na rozpatrzenie spraw w sądzie administracyjnym.
  Więcej: https://siecobywatelska.pl/skarzymy-krajowa-rade-sadownictwa/

  #watchdogpolska #prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania
  pokaż całość

  odpowiedzi (10)

 • avatar

  Hehe ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  #policja #heheszki

  odpowiedzi (5)

 • avatar

  Co ten mój #niebieskiepaski to ja nawet nie xD
  W skrócie: byliśmy ze sobą 4 lata i się rozstaliśmy na prawie dwa, od niedawna znowu się spotykamy. Dzisiaj rano padło pytanie, którego trochę się obawiałam a mianowicie, ilu facetów miałam przez całą tą "przerwę".
  Odpowiedziałam zgodnie z prawdą, bo raz że przecież nie byliśmy wtedy razem a dwa, to przecież powinien się cieszyć, że się wyszalałam i teraz będę żoną idealną (tak, poruszaliśmy temat ślubu bo chcemy zamieszkać razem)
  A raczej chcieliśmy XD Bo to co się odjebało trochę zaburzyło mi światopogląd ¯\_(ツ)_/¯
  Oczywiście zadałam mu to samo pytanie i padła znacząco mniejsza liczba, ale nie chciałam żeby mu było przykro więc powiedziałam, że mogę mu policzyć góralkę razy dwa i do tego współlokatorkę jako półtorej XD

  pokaż spoiler myślałam, że umiem zadbać o męskie ego

  Jaki z tego wniosek? Niebiescy nie potrafią przegrywać z różowymi (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  Naprawdę tego nie rozumiem, byłam z nim szczera, zresztą chyba wiedział co się robi m.in na #erazmus ( ͡° ʖ̯ ͡°) Lepiej było kłamać? Teraz chcę tylko jego przecież, przeszłość to przeszłość, mnie jego ex dupy nie obchodzą : /
  Nie odzywa się przez cały dzień, a teraz dostałam sms pic real. :<
  Teraz mi źle, kupił nam tydzień temu wycieczkę do Rzymu i nie wiem jak to naprawić ://
  #przegryw #logikaniebieskichpaskow #logikarozowychpaskow ? #zwiazki
  pokaż całość

  odpowiedzi (158)