Wpis z mikrobloga

Coraz bliżej wyjścia filmu "Sobibór" czy oburzy Polaków bardziej niż "Nasze matki nasi ojcowie"?

Na konferencji zapowiadajacej film minister kultury Rosji powiedział, że przez lata o tej sprawie nie mówiono, bo duża część załogi obozu koncentracyjnego stanowili ukraińscy nacjonaliści a uciekajacych Żydów wyłapywali i wydawali w ręce nazistów polscy mieszkańcy.
Potem przedstawiciel historycznego towarzystwa krytykuje Polskę za usuwanie pomników radzieckich i niedopuszczenie strony rosyjskiej do decydowaniu o kształtu muzeum w Sobiborze.

Nastepnie jest wypowiedź polskiego ambasadora w Rosji.
Mówi bardzo oglednie, chyba o propagandzie w wypowiedzi ministra i nie wyciagnieciu wniosków z przeszłej władzy, która niosła taka czy inna ideologie i że z tego wynika ustawa dekomunizacyjna w Polsce i jest potrzeba (tzn nie nazywa jej wprost, ale o to mu chodzi, mówi strasznie oglednie). Nie wiem do czego on sie odnosi i chyba nie do tego co tu napisałem.

Potem znów Rosjanin z niezadowoleniem stwierdza, że polski ambasador mówił w odniesieniu do Sobiboru o dwóch reżimach totalitarnych . Mówi, że przygotowywana jest wystawa o polsko rosyjskich stosunkach jaka bedzie ustawiona na cmentarzu w Katyniu. Zapowiada, że tam bedzie ukazana sprawa Sobiboru.
To ta wystawa, która przedstawia też temat obozów jeńców bolszewickich w Polsce z lat 1920-21.

Wyglada na to, że Rosjanie realizuja coś na kształt zarzuconego w Polsce pomysłu. Zakładał on nie usuwanie pomników radzieckich ale ustawienie tablic wyjasniajacych kontekst powstania i negatwyna role Armii Czerwonej we wprowadzaniu systemu .
Rosjanie dla neutralizacji wymowy mogił polskich oficerów w Katyniu ustawili przed nimi wystawe o polskich obozach jenieckich i być może polskich chłopach wyłapujących Żydów.

https://www.youtube.com/watch?v=J1plKYTlcQU

#rosja #rosyjskiemediaopolsce #film #kino #4konserwy #sobibor
  • 8
@Mr_Gray: A to bardzo złe podejscie i szkodliwie tak samo jak powszechne opinie w rodzaju:
"nie obchodzi mnie szkalowanie Polski w rosyjskiej tv o wielomilionwej ogladalnosci w wielu krajach lepiej zaprotestuje bo lokalne radio w Norwegii lub studencka niemiecka gazeta użyły nazwy polskie obozy".

- tak jak napisałem Rosjanie robia kontent dla wielu krajów rosyjskojezycznych a do tego maja media nadajace na Zachód w rodzaju RT
- film bedzie
@Mr_Gray: Jeżeli chodzi o film to już niewiele tym bardziej, że niestety kwestia tych Polaków pod Sobiborem nie jest wyssana z palca.
Jeżeli chodzi o inne zarzuty, czesto kłamliwe w rosyjskich mediach to powinny być co najmniej ukazywane w naszych mediach i komentowane przez historyków. Niedawno podałem przykłady, gdy kilka lat temu polski ambasador za czasów PO interweniował w sprawie rosyjskiego programu i wypowiedzi o winie Polski w rozpetaniu II wojny.
@Mr_Gray: Nie jestem pewny czy aż rząd musi sie tym zajmowąc, jednak sytuacja gdy zapowiadano reagowanie na takie sytuacje wbrew rzekomo uległej poprzedniej władzy a wcale tak nie jest trochę dziwi.
Jest jeszcze powiazana z PiS Reduta Dobrego Imienia interweniujaca w takich sprawach, ale ona robi to tylko w przypadkach mediów zachodnich i chociaz do nich napisałem o tym, że w publicnzej rosyjskiej tv AK jest nazywana organizacka antysemicka itp. to