Wpis z mikrobloga

Witajcie piwowarskie Mirki. Jutro warzę swojego pierwszego RIS-a i mam pytania co do gęstwy. Przed zadaniem chcę obudzić drożdże brzeczką i tu mam zagwozdkę - użyć schłodzonej brzeczki z początku gotowania (~22 Blg) czy ją trochę rozcieńczyć żeby nie budzić ich tak gęstym roztworem? Niech Matka Boska Filtracyjna ma Was w opiece ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#piwowarstwo
  • 8
@kto3: ma jakieś 10 dni więc dosyć świeża, zebrana z piwa 13 Blg
@TOP___BK: Może chodzi nam o to samo, mam na myśli dolanie brzeczki na 2-3 godziny przed zadaniem, żeby drożdże zaczęły ponownie pracować (przechowywane w lodówce). Robiłem już tak wcześniej, tyle że wtedy na słabszym piwie (no i wtedy budziłem schłodzoną brzeczką o ok. 17 Blg)
@Biernas89 jak masz świeża i odpowiednią jej ilość to wystarczy że wyjmiesz ja na 3-4 godziny przed zadaniem. Tak aby miały temperaturę zbliżona do schłodzonej brzeczki. Możesz ją w tym czasie też mieszać co jakiś czas (wstrząsnąć sloikiem).
Jeśli chcesz dodać brzęczyki (gdy masz mniej gestwy) to bym dodawał brzeczke o blg 7-10. Drozdzom łatwiej będzie ruszyc.
@Biernas89 sam ostatnio zdecydowalem się na dodanie płatków dębowych i z tego co udało mi sie ustalić nie powinno się przekraczać 1-2g płatków na każdy litr piwa. I warto próbować raz na tydzień i sprawdzać czy nie jest zbyt "drewniane". Dlatego radziłbym Ci przynajmniej na pierwszy, drugi raz rozbić warke na 2 części I dodać np do 5L 10g płatków, do 5L 5g płatków I do 10L nic nie dodawać i próbować