Wpis z mikrobloga

Rządowi zdobyli kilka wiosek na północ od Ithrija, korzystając z walk pomiędzy HTS a "wędrującym kotłem ISIS".

Przy okazji rządowy reporter Hosejn Mortada potwierdził, że jest to część ofensywy, która ma za cel zdobyć bazę lotniczą Abu Ad Duhur w Idlib. Była to jedna z tych baz, której obrońcy nie mieli tyle szczęścia i nie przetrwali oblężenia. Upadła jesienią 2015 r. w trakcie zmasowanego ataku Nusry, Dżund al-Aksy i Islamskiej Partii Turkiestanu podczas wielkiej burzy piaskowej. Obrońcy zostali straceni w trakcie egzekucji na pasie startowym.

#syria #bitwaoidlib
źródło: comment_ZDoTM36j0UqGE1bfhRL61B1AzckDioJw.jpg
  • 4
"wędrującym kotłem ISIS".


@60groszyzawpis: Z tym wędrującym kotłem to czytałem u rożnych ludzi że to bzdura. To Jund al-Aqsa który po wydarzeniach z lutego 2017 dostał ten rejon Hamy od HTS,FSA, Ahrar itp w zamian za wycofanie się z Khan Sheikhoun i reszty prowincji Idlib. Od tego czasu oni tam byli i to był ich teren, taki mini kalifat złączony quasi feudalnie z HTS i resztą kalifatu Idlib. Dopiero jak teraz
@60groszyzawpis: Zdobyli kilka wiosek na terenie, na którym jest zamieszanie i mówią, że to część wielkiej ofensywy. Nie wiem kto to łyka. Ofensywa na tą bazę musiałaby mieć skalę, jakiej nie widzieliśmy w walkach rebeliantów z rządowymi chyba od czasu Aleppo. Nie widzę szans. Chyba że nie będzie to "zdobycie" tej bazy tylko jej zajęcie bez walki, czyli po prostu w końcu wcielanie w życie układania jakiejś granicy. A podobno była
Dopiero jak teraz HTS rozpoczęło ofensywę żeby ich zniszczyć to propagandowo wymyśliło dla swoich sympatyków że tam się niby nagle ISIS przedostało.


@Thorkill: Tyle, że HTS nie zaczęło tej ofensywy. Byli w środku walk z silami rządowymi w Hamie i nawet zaczęli czynić postępy - to wszystko musieli przerwać, żeby zapobiec ekspansji tego "najeźdżcy" w okolicy Rahdżan. Przy czym owszem, bardzo prawdopodobne, że to byli bojownicy dawnej Dżund al-Aksy i jej