Wpis z mikrobloga

Przetłumaczyłem interesujący(według mnie;)) post z reddita, dotyczący świadomego śnienia i tego jaki wpływ może mieć na niego codzienna medytacja. I w gruncie rzeczy zgadzam się z autorem - takie rozmyślanie, uświadamianie sobie szczegółów w życiu codziennym, jest chyba najbardziej naturalną metodą wybudzania.

Śnię świadomie już od dzieciństwa. Nawet nie wiedziałem, że taki termin jak „świadome śnienie” istnieje. Dowiedziałem się o tym dopiero kilka lat temu, ale od tego czasu rygorystycznie studiuję temat i przeprowadzam własne(mniej lub bardziej) testy wszystkich szerzej znanych technik wywołania świadomego śnienia.

Studiowałem również podejścia różnych kultur do natury umysłu, takich jak buddyzm i metodą prób i błędów doszedłem do pewnych wniosków.

Kluczem do świadomego śnienia jest „uważność” (ang. Mindfulness odsyłam do wiki)
Ma ona sens nie tylko w świadomym śnieniu, ale i w życiu codziennym.

Zacznij więc poszerzać swoje zmysły:

Wzrok
Większość ludzi (przepraszam za pretensjonalne brzmienie, oczywiście dotyczy to również mnie), nie widzi. Wyobraź sobie, że masz oko artysty. Artysta widzi kolor, głębię, pierwszy plan, tło, cieniowanie, ruch, kształt, proporcje itp. Musisz być w stanie obserwować wszystko tutaj, w swoim codziennym życiu, by zaobserwować, gdy coś jest nie na miejscu we śnie.

W społeczności LD, zawsze podkreślane jest znaczenie znaków we śnie. No i w porządku, niektóre rzeczy działają lepiej na jednych, ale na drugich już nie, lecz jeśli wykształcisz swój zmysł obserwacji, poszerzysz swoje widzenie peryferyjne, zaczniesz obserwować wzorce wydarzeń, twój mózg będzie automatycznie dostosowywał się do twoich snów.

Poświęć chwilę i zobacz wszystkie napisane przeze mnie słowa, ich kolory, proporcje, głębię i cieniowanie wszystkich rzeczy na ekranie i poza nim. Jak one wszystkie pięknie łączą się, jakby to samo życie było sztuką.

Słuch
Nie próbuj koncentrować się na dźwięku, pozwól, aby delikatnie tańczył wokół twojej głowy. Podobnie jak ze wzrokiem, dźwięk ma swoją głębię, barwę, pierwszy plan, tło, cieniowanie (blaknięcie), ruch również. Niektóre dźwięki są bliżej Ciebie i są bardziej widoczne, a niektóre dźwięki siedzą w tle jak życzliwy nieznajomy.

Węch
W stanie snu są też zapachy, czasem obce, jakby twój umysł po prostu je stworzył, ale zawsze były dla mnie wielkim impulsem do przebudzenia. Na przykład, miałem sen, byłem w starbucksie i wszystko wyglądało dobrze, dopóki nie zauważyłem, że nic nie pachnie jak kawa, a jak kadzidło! Bonus Pamiętaj więc o zapachu i przynajmniej staraj się zwracać na niego uwagę.

Świadomość swojego ciała
Przez większość czasu nasza uwaga jest odciągana od naszego ciała, przez filmy, problemy, przyszłość, przeszłość itp. Spróbuj uzyskać dobre poczucie wrażeń twojego ciała. Poczuj dotyk wiatru na skórze, zdaj sobie sprawę ze swoich stóp, temperatury, bądź w pełni w ciele, czuj to jak się poruszasz

Smak.
Nie wiem jak u innych, ale mój dziennik marzeń ma tak wiele wpisów o jedzeniu. W stanie snu, jeśli jest to sen świadomy, smak jest bardzo wyrazisty, budzę się nawet z delkiatnym wrażeniem posmaku w ustach. Jest to dziwne i nie wiem jak do końca to wytłumaczyć, ale w końcy mózg to kawał niewiarygodnie skomplikowanej maszyny.

I na litość boską, prowadź dziennik marzeń. Wiem, że to prawie praca, aby zapisać swoje marzenia, ale to bardzo dobre ćwiczenie, aby poznać się ze swoim marzycielskim umysłem, marzenia zawsze mają pewien stopień „odwzorowania", w snach można dostrzec bardzo subtelne wskazówki dotyczące twoich marzeń. Ciężko to wytłumaczyć, to kwestia intuicji, jak przczucie czy coś w tym rodzaju.

Polecam również codzienną medytację. Spróbuj przed snem skupić się na oddechu, ponieważ koncentracja jest istotą świadomego snu. Jeśli coś cię rozproszy we śnie, możesz szybko stracić jego świadomość.

Zabierz ze sobą do łóżka czyjeś zdjęcie i spróbuj skoncentrować się na jego szczegółach. Włosy, wyraz twarzy, ubranie, tło itp. Staraj się skupić przez 10 minut. Koncentracja jest kluczowa. Można powiedzieć, rozpraszanie się i wygoda jest stanem domyślnym we współczesnym świecie, a skupienie się i cierpliwość przyniosą nieoczekiwane korzyści, obiecuję.

To może wydawać się żmudną pracą, ale kiedy dostroisz się, poczujesz rozkosz. Świadome śnienie ma być zabawą i może być używany do wielu różnych rzeczy, ale musimy opanować podstawy, zanim będziemy mogli czerpać z nich korzyści. Mam nadzieję, że to pomogło komuś, życzę wszystkim sukcesów!

Źródło
#swiadomysen #ciekawostki #kalkazreddita