Wpis z mikrobloga

Tabliczka (729 rok przed naszą erą) nie wygląda imponująco, ale zawiera wspaniałą wiadomość dla Tiglat-Pilesera III. Tutaj tłumaczenie i transkrypt - tak zwane listy z Nimrud, które opisują "robienie politycznej kiełbasy" od strony kuluarów władzy, ale nie tylko bo mamy tam również wspominki o nowych sąsiadach, rejestry handlowe itd. . Król w tej tabliczce jest informowany, że jego wielki rywal z Babilonii (Nabu-mukin-zeri) został zabity (plus jego syn). Bardzo dobre nowiny dla Pilesera III, więc z pewnością się ucieszył, gdy czytał tą tabliczkę.

"Na początku swojego panowania zorganizował kilka kampanii na południe do Babilonii, w której koczownicze plemiona chaldejskie były źródłem ciągłej anarchii. Sprzyjał proasyryjskiemu królowi Babilonii Nabu-nasirowi, utrzymując z nim pokojowe kontakty zwalczając jednocześnie Chaldejczyków. Podobną politykę kontynuował w stosunku do jego następcy Nabu-nadin-zeriego. Sytuacja uległa zmianie po objęciu władzy w Babilonie przez chaldejskiego uzurpatora Nabu-mukin-zeri.

W 731 p.n.e. zaangażował się w interwencję w Babilonii, gdzie chaldejski szejk Nabu-mukin-zeri z plemienia Bit-Amukkani obalił poprzedniego uzurpatora, Nabu-szuma-ukina II. Tiglat-Pileser III wkroczył do Babilonii, zmusił do posłuchu władców plemion i państewek aramejskich i chaldejskich, jednak sam uzurpator schronił się w mieście Sipa, a pora roku uniemożliwiła Asyryjczykom obleganie go.

W 729 p.n.e. Tiglat-Pileser III zdobył miasto Sipa kładąc kres uzurpacji Nabu-mukin-zeri. Powróciwszy do Babilonu koronował się na króla jako Pulu, co uczeni interpretują jako formę skrótu imienia Tiglat-Pilesar. W ten sposób ustanowił unię personalną między Asyrią a Babilonią. Aby przyciągnąć do siebie elity babilońskie i uzyskać akceptację ludności, składał ofiary w babilońskich świątyniach, prowadził liberalną politykę ekonomiczną i trzymał w ryzach Chaldejczyków."

Cały artykuł o listach z Nimrud z innymi przykładami

#starszezwoje - tag ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #artefaktnadzis #myrmekochoria
Pobierz myrmekochoria - Tabliczka (729 rok przed naszą erą) nie wygląda imponująco, ale zawie...
źródło: comment_NQvoarhcH8xhKONKtPITADfmGKSC91c7.jpg
  • 5
@Klotzmann: Bardzo dobre są sylabusy na stronach uniwersytetów. Każdy profesor/doktor nauk wystawia listę książek do przeczytania. Często są podzielone na podstawy, a później na głębsze zagadnienia społeczne, militarne, kulturowe itd. Można też klasykę czytać: Herodot, Tacyt, Polibiusz itd.