Wpis z mikrobloga

Czy też odbieracie starsze filmy - niegdyś totalne hity - nieco gorzej? Szczególnie w przypadku, gdy widzicie je po raz pierwszy? Oglądałem ogromną ilość różnych filmów i np. dopiero niedawno obejrzałem Se7en czy Milczenie Owiec. Mnie te filmy nie rozłożyły, a wiem, że teraz są już kultowe i spodziewam się, że te naście lat temu rzeczywiście urywały dupę.

#film
  • 9
@TestKonta: Akurat nie mówię o efektach specjalnych - akurat blockbusterów nie oglądam prawie wcale. Liczyłem na rzeczową dyskusję na temat czy filmy się starzeją i wywierają dzisiaj mniejsze wrażenie niż kiedyś, a tu takie odpowiedzi... (,)
@Smartek: Tak, filmy się starzeją. Może to być też spowodowane tym ze motywy zawarte w filmach, które wymieniłeś nie były Ci obce, przez co filmy nie były odkrywcze/oryginalne. Miałem tak jak pierwszy raz oglądałem Blade Runnera, stosunkowo niedawno.
@Smartek: Wiesz co, zależy jaki film. Ja np. bardzo lubię od czasu do czasu wrócić sobie do starszych filmów i sprawdzić, czy wciąż będą mi się podobać. Wiele jednak nie przeszło próby czasu. Podobnie z klasykami, które jakoś kiedyś się ominęło i dopiero zasiada się do nich niedawno. Powiem szczerze, że Blade Runner mnie wynudził. Ojciec Chrzestny też nie porwał, choć właściwie ciężko się tam do czegokolwiek przyczepić. Milczenie owiec nie
@Gaya_Deguchi: Ze starymi filmami jest często tak jak ze starymi piosenkami: lubi się je bo się je zna. Owszem, część jest uniwersalnych i podobają się niezależnie od pokolenia, ale w wielu przypadkach zmiany w estetyce, sposobie opowiadania historii, brak poczucia novum i inne sprawiają że nie jesteśmy w stanie odbierać filmu tak jak chcieli tego reżyser, scenarzysta i inne osoby odpowiedzialne za nadawanie kierunku produkcji
@Dave987654321: Problemem jest też to, że często film był tak "wielki", że pewne rzeczy o nim wiemy, bo weszły do popkultury. Jack i Rose na drzwiach, końcówka Siedem, noga na nogę Sharon Stone w Nagim Instynkcie, itd. Często też spodziewamy się więcej, bo się nasłuchaliśmy "jaki ten film fantastyczny". Ja tam miałam z Blade Runnerem właśnie.

nie jesteśmy w stanie odbierać filmu tak jak chcieli tego reżyser, scenarzysta i inne osoby
@Dave987654321: a widziałeś te prawdziwie archaiczne? Podróż na Księżyc z 1902? :D
ja nawet kilka tych niemych filmów na za sobą, też klasyki: wspomniany wyżej, Gabinet doktora Caligari, Nosferatu, Metropolis, Człowiek, który się śmieje, Faust, Pies andaluzyjski i Pancernik Piotomkin

szczerze, jak obejrzałam ww to doszłam do wniosku, że po nich, w kinie to już niewiele nowego wymyślono :D