Wpis z mikrobloga

>Ostatnio noszę się za emigracją do Niemiec na wózek ale sram po porach w sumie xD


@Mega_Smieszek: nie ma sie czego bac, teraz jest taki ciag na pracownikow, ze agencje niemieckie nawet mieszkanie ci zapewnia, bylebys mial uprawnienia na wozki i od zaraz mogl zaczynac....
@pawelwykop: ok 1500e netto za 40 godzin tygodniowo plus możliwa praca w dobry za 150% plus jak są nadgodziny to biore hajs albo wybieram w dniu wolnym. Spoko jak na robote nie wymagająca wyksztalcenia. Z racji tego że jest yo praca w "panstwowce" mają tutaj system taryfowy. Teraz jestem na pierwszym poziomie. Na 5 zarobki rosną do ok. 1800-1900. Nie najgorzej. I zasada jest taka ze co rok pracy skacze się
@m1a87z: dzięki za odpowiedź, co rok poziom wyżej to plus. Powiedz mi czy dajesz rade finansowo? masz wynajęty pokój sam, czy z kimś czy jednak mieszkanie z kimś i ile kosztuje? i jakbyś mógł napisać co robisz ? czy jest ciężko
@pawelwykop: Mieszkam z narzeczona. Mamy wynajęte mieszkanie ok 60m2. Płacimy za cale mieszkanie 520e plus 32e za prąd i 25e za infernet/telewizje. Finansowo dajemy radę. Nie żyjemy na bogato. Oszczędzamy. Żyjemy skromnie właściwie. Obecnie jesteśmy w stanie ok 2k miesięcznie odlożyć. Wcześniej pracowałem jako kucharz w Vapiano. Moja pracuje w szpitalu jako technik medyczny w radioterapii. Pierwszy rok był ciężki. Dużo biurokracji. Duzo papierologii. Problemy z językiem. Po polrocznym intensywnym kursie
@Mega_Smieszek: jak juz zdecydujesz się pojechać i mam teraz trochę gotówki w zanadrzu to polecam zrobić Orientierungskurse. Trwa 6mc. Uczysz sie fo poziomu b1 (1 sredniozaawansowany) i potem kurs o historii i polityce i zasadach zycia w niemczech. Jak zdarz to za pierwszym razem możesz ubiegać się o zwrot 50% w BAMF Tj. Urzedzie dla uchodzcow i migrantow. Koszt ok 500e za poziom.
@pawelwykop: Tak. z tym że jeden poziom trwa 2mc. Ja płaciłem miesięcznie ok. 250e. Po skończeniu zdałem kurs, złożyłem wniosek i po ok. 4 tygodniach dostałem zwrot. A i ja robiłęm tylko A2 i B1 bo podstawy jezyka już miałem. I polecam, jeżeli miałeś w szkole niemiecki przez jakiś czas ale czujesz że dużo zapomniałeś to nie zaczynaj od A1. Na A1 są absolutne podstawy. Kurs A2 zaczyna się od ok.