Wpis z mikrobloga

Pozwolę sobie dorzucić swoje 3 grosze do tematu Pałacu Kultury.
Pewnie już ktoś na to wpadł (nie śledzę tej dyskusji jakoś zaciekle), ale może gdyby PKiN nie był #!$%@? pępkiem stolicy, to obiekcje co do niego, też by były mniejsze?
Co gdyby zaznaczony na czerwono obszar (ok, może bez Parku Świętokrzyskiego) przeznaczyć pod zabudowę wieżowcami, takimi jak stoją przecież tuż obok, po drugiej stronie Emilii Plater? Dodać do tego zastrzeżenie, żeby przynajmniej ze dwa były wyższe (żeby nie górował) i temat załatwiony.
Wydaje mi się, że nawet wrażliwych PKiN by przestał razić, bo po prostu byłby jednym z wielu wieżowców. Teraz jest on traktowany jako coś specjalnego, bo z trzech stron jest otoczony niemalże fosą. Zabudować tą przestrzeń dookoła i problem znika.
Jeżeli chodzi o estetykę Pałacu Kultury, to mnie on się nawet trochę podoba, przypomina mi z lekka Empire State Building xD
Pozdrawiam serdecznie
#warszawa #polska #historia #4konserwy #neuropa #architektura
llllllll - Pozwolę sobie dorzucić swoje 3 grosze do tematu Pałacu Kultury.
Pewnie ju...

źródło: comment_iAqwYgO6zcBczInLiOIlz4fIcSCi2iWO.jpg

Pobierz
  • 16
@vundo: no co do placu defilad, pełna zgoda. Potrzebny jak dziwce gacie. Ostatnia defilada to się tam odbyła pewnie jeszcze za komuny (?)
Co do architektury budynku, to już kwestia gustu, tobie się nie podoba, ja nie widzę w nim nic odrzucającego, ale to nie jest sens mojego wpisu. Sens jest taki, że PKiN ma taki a nie inny odbiór, głównie dlatego, że jest otoczony pustą przestrzenią, co rzeczywiście sprawia wrażenie,
@vundo: przypuszczam, że jest kilku właścicieli, ale zapewne jest zakazane zabudowanie tych działek, bo w innym wypadku nie widzę powodu, dla którego bogaty inwestor miałby budować wieżowiec na Złotej, czy Chmielnej, zamiast na Marszałkowskiej.
Co gdyby zaznaczony na czerwono obszar


@llllllll: Zabudować każdy niezabudowany kawałek ziemi w centrum miasta, gdzie ludzie mogą się spotkać, no pomysł wspaniały xD. Gdyby to był Wrocław to bym wolał posadzenie jakiegoś parku lub zostawienie placu dla ludzi (lub przerobienie go tak, żeby do tego służył, jeśli dziś jest jakimś parkingiem czy wysypiskiem śmieci).
@llllllll: #!$%@?... kawałek wolnego miejsca w mieście to musi byc parking? Czemu w Polsce panuje takie myślenie?
Czy te samochody to stała ekspozycja, czy jednak robione są czasem tam jakieś jarmarki, koncerty czy inne wydarzenia kulturalne?
@lewaq3000: nie wiem czy są tam jarmarki, bo nie jestem z Warszawy, ale wątpię. Po za tym ok. 1/3 (może 1/4) tego czerwonego obszaru, który zaznaczyłem to park i jak napisałem mój pomysł to zabudowanie okolicy PKiN oprócz Parku Świętokrzyskiego, więc tam masz swoje miejsce spotkań mieszkańców.
@llllllll: skąd taka pewność? :)

Zabudowanie tego NONPLACEa to jedyne słuszne rozwiązanie.

Ten budynek - widać to dobrze w planie - jest przykładem najgorszego sowieckiego konstruktywizmu. To że ruskie na swoich tajgach nie mieli żadnych odniesień i musieli, słusznie, tworzyć jakieś wzorki żeby zagospodarować przestrzeń, dało im przyzwolenie aby zrobić to samo w centrum miasta XD no debile

A przypominam że przed wojną była tu gęsta i zwarta zabudowa, tak jak
mybeer - @llllllll: skąd taka pewność? :)

Zabudowanie tego NONPLACEa to jedyne słu...

źródło: comment_k1eebV0FykbtMpyFilWA5ZZnwFwyW03n.jpg

Pobierz
@mybeer: bo opanowałem zaawansowaną technikę szpiegowską "szukanie obrazem w google" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Generalnie pełna zgoda co do sowieckich rozwiązań i ich oceny.
Konkluzja jest taka, że nie trzeba burzyć, a wystarczy zabudować okolicę (głównie Plac Defilad i przestrzeń wzdłuż Alei Jerozolimskich), a w ten sposób uczynić PKiN jednym z wielu budynków, zamiast bycia pępkiem Warszawy.
@llllllll: Przecież niemal słowo w słowo opisałeś obowiązujący projekt. Z tego co kojarzę, są już nawet jakieś wykopy pod przyszłe muzeum sztuki nowoczesnej i teatr od strony parku. Ostatnio ogłoszono też wyniki konkursu na projekt placu (agory). Ogród zimowy w ogóle jest już gotowy, bo to dawny pawilon Emilia rozebrany pod budowę jakiegoś kolejnego wieżowca – czeka teraz rozebrany gdzieś na magazynie. Były też wizualizacje dwóch wieżowców od strony Emilii Plater,
speeer - @llllllll: Przecież niemal słowo w słowo opisałeś obowiązujący projekt. Z te...

źródło: comment_8XVHtV3mxNW6cQ1NtEd03BuS4zd2MNQ8.jpg

Pobierz
@speeer: Dzięki za info. Tak jak pisałem, "pewnie już ktoś na to wpadł", a że nie jestem z Warszawy, to nie znałem tego projektu. Ogólnie wygląda pozytywnie, ale nadal ta "agora" nadaje miejscu szczególne znaczenie, a mój pomysł jest taki, żeby tą wyjątkowość PKiN odebrać. Gdyby na środku tej "agory" postawić jeszcze coś ok. 250 m, to by było idealnie. Oczywiście nie trzeba się ze mną zgadzać, to tylko takie moje