Wpis z mikrobloga

Krzyż skandynawski. Dlaczego flagi państw nordyckich są do siebie podobne? <<< znalezisko
(...) Początków nordyckiego krzyża, jak zwykło nazywać się symbol stosowany na flagach państw skandynawskich, należy szukać w Danii, a właściwie na terenach dzisiejszej Estonii. Legenda głosi, że 15 czerwca 1219 roku podczas bitwy pod Lyndanisse (obecnie Tallinn), będącej następstwem północnych wypraw krzyżowych, z nieba spadła flaga przedstawiająca biały krzyż na czerwonym tle. Przegrywające oddziały duńskiego króla Waldemara II uznały to za znak od Boga, co dodało im sił do walki i pozwoliło zwyciężyć. Król wzniósł darowany z niebios sztandar wysoko do góry odnosząc jednocześnie zwycięstwo nad pogańskimi Estami.

(...) Historia dążenia poszczególnych narodów nordyckich do posiadania własnej flagi pokazuje, dlaczego państwa Europy Północnej są uważane za jedne z najbardziej patriotycznych krajów na świecie i chętnie korzystają ze swoich symboli narodowych. W ubiegłym roku YouGov przeprowadził sondaż mający na celu zbadanie poziomu patriotyzmu w poszczególnych krajach świata. Spośród liderów wyłoniono dwadzieścia państw, których mieszkańcy mają silne poczucie tożsamości narodowej. Wśród nich znalazły się cztery kraje nordyckie: Finlandia, Szwecja, Norwegia i Dania.

Posługiwanie się symbolami narodowymi w Europie Północnej to jednak nie tylko przejaw patriotyzmu i dumy narodowej, ale również tradycja. Duńczycy, Szwedzi, czy Norwegowie używają swoich flag przy okazji świąt narodowych oraz podczas uroczystości prywatnych takich jak urodziny, czy skromne przyjęcie w ogrodzie. Maszty z flagą zawierającą motyw krzyża skandynawskiego można spotkać na obszarze Europy Północnej praktycznie na każdym kroku. W części krajów nordyckich funkcjonują nawet specjalne zasady regulujące sposób posługiwania się flagą oraz instytucje odpowiedzialne za promowanie i ochronę historii flagi państwowej.

Ze szczególnym przywiązaniem do symbolów narodowych można spotkać się w ojczyźnie Christiana Andersena. W Danii Dannebrog jest wszędzie poczynając od przydomowych masztów, a kończąc na produktach spożywczych, czy przyozdobionym w małe flagi papierze dekoracyjnym. Wielu Duńczyków uważa, że jest to zarówno przejaw dumy z posiadania najstarszej flagi na świecie, ale jednocześnie wspomniana już tradycja. Z biegiem lat Dannebrog zaczął być utożsamiany przez mieszkańców Danii ze szczęściem. Nic zatem dziwnego, że przechadzając się w dzień powszedni ulicami Kopenhagi można zwariować od wszechobecnej bieli i czerwieni. W końcu Dania to najszczęśliwszy kraj świata.


#neuropa #zainteresowania #historia #skandynawia #ciekawostki #mikroreklama

#dania #norwegia #szwecja #finlandia #islandia #wyspyowcze #wyspyalandzkie
BaronAlvon_PuciPusia - Krzyż skandynawski. Dlaczego flagi państw nordyckich są do sie...

źródło: comment_fRSB7HFQszGyu6yG7JzBmBix5A2uAQ26.jpg

Pobierz
  • 2