Wpis z mikrobloga

Mirki, zakupiłem taki przełącznik kołyskowy jak na zdjęciu. To mój pierwszy więc trochę zajęło zanim ogarnąłem jak podłączyć, aby zapalało się i gasiło normalnie (nie non stop). Jednak została jedna kwestia - on się trochę grzeje. Nie jest gorący, ale wyczuwalnie ciepły (z 40C będzie). Tak powinno być, czy muszę jaki rezystor dać tak jak do diod?

Mam bardzo podobny w listwie do PC i mimo ciepłego nadmuchu z kompa jest mniej ciepły.

#elektronika #elektryka #pytaniedoeksperta
Atexor - Mirki, zakupiłem taki przełącznik kołyskowy jak na zdjęciu. To mój pierwszy ...

źródło: comment_MzsBbF9OJmpC4jkFA3mJncAvPzP9A1VA.jpg

Pobierz
  • 8
@Atexor: coś jest nie tak, wyłącznik nie ma prawa się grzać. Jeśli się grzeje, to albo jest przeciążony albo uszkodzony. Co nim zasilasz?

Ponadto, zwykle tego typu wyłączniki mają dwie osobne sekcje, a podświetlenie jest wpięte między nie. Więc w zależności od tego, czy styki, do których jest podpiete podświetlenie zrobisz "wejściami", czy "wyjściami", światełko będzie non stop, albo tylko po włączeniu.
@Jarek_P: nic nie dawałem - żadnego obciążenia, chciałem ogarnąć jak go podłączyć. Po prostu podłączyłem go pod zasilacz 12V (jest 12-sto woltowy). Zasilacz wyrabia 11.5V. Sprawdzałem multimetrem.

Rozumiem świecenie diody, niemniej jednak jak nimi się bawiłem (1.8-2.3V) to były mniej ciepłe. Jak mówiłem - nie jest gorący, ani bardzo ciepły. Po prostu cieplejszy niż sądziłem.

I tak - zauważyłem to. Na początku podłączyłem 2x na przestrzał i cały czas się świeciło.
@Atexor: czyli samo podświetlenie się grzeje. Ciekawe. Albo masz jakiś archaiczny model podświetlany małą zarówką, albo może z wmontowanym weń ledem jest coś nie tak? Swoją drogą, na boku wyłącznika powinny być jakieś opisy na temat tego podświetlenia, wymaganego napięcia. Albo choć oznaczenie katalogowe wyłącznika, może on jest przystosowany do niższego napięcia, niż 12V?
@Jarek_P: nie ma nic oznaczonego, mam tylko DC 12V oraz
1 2 3
a co ciekawe nie mam trzeciego rządku.
Przełącznik nowy jak mówiłem, jeszcze śmierdzi plastikiem. Cóż... może taki urok.