Wpis z mikrobloga

Na niedzielę do poczytania - mój artykuł na temat: "Czy przyszłość miast to drewniane wieżowce?"
A w nim o eksurbanizacji i drewnie CLT - i o tym jak pomagają zwalczać zmiany klimatu, a także prezentacja koncepcji zrównoważonego osiedla - realizującego miks społeczny - czyli projektu którego jestem współautorem.

https://steemit.com/polish/@curiosit/czy-przyszlosc-miast-to-drewniane-wiezowce

Zapraszam!
#steemit #architektura #budownictwo #tworczoscwlasna #ciekawostki #ekologia
nilfheimsan - Na niedzielę do poczytania - mój artykuł na temat: "Czy przyszłość mias...

źródło: comment_W2wU8uyQfq54Q6KcSSBg5tX4aQGDExBp.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
@a8110aac8b: tak jak napisałeś - niestety drewno należy do raczej droższych materiałów. Tym bardziej CLT - budynki z tego materiału będą kilka - kilkanaście procent droższe niż po prostu szkielet drewniany. Ale ze szkieletu drewnianego praktycznie nie da się zbudować wyższych budynków. To jest zaleta CLT - ekologiczne budowanie wyższych budynków
  • Odpowiedz
@staryhaliny: @nilfheimsan:
obym się mylił, ale sam byłem zdziwiony jak wydawało by sie młodzi użytkownicy wykopu są konserwatywni. Architektura, najlepiej dom z katalogu, zrównoważony transport = lewactwo i pedalstowo (bo cykliści) (,)
  • Odpowiedz
To jest zaleta CLT - ekologiczne budowanie wyższych budynków


@nilfheimsan: Chyba eklologiczne będzie tylko w rejonach typu Skandynawia, Kanada. Gdzie nie trzeba drewna transportować na duże odległości.
  • Odpowiedz
@bynon: jest to napewno utrudnienie, nie znam dokładnych wyliczeń na temat zysków/strat co2 przy dłuższym transporcie CLT. Ale ciekawostka jest taka, że aktualnie to Austria odpowiada za 80% produkcji CLT na świecie. Dodatkowo Czechy mają producenta np. Novatop CLT. W Polsce już teraz wiele firm buduje z CLT - ale! - zamawiają panele z Czech czy Austrii.
  • Odpowiedz
@bynon: Tak, mieliśmy w biurze robić ale się pojawiły inne tematy. Tam była bardzo niska założona cena za m2 - chcieliśmy robić drewniane osiedle ale wyszło, że za tą cenę jest to praktycznie niemożliwe (jeśli dobrze pamiętam 2,5
albo 3 tys zł za m2??? mogę się mylić).

Byłem na wydarzeni towarzyszącym konkursowi - organizatorzy zaprosili różnych producentów prefabrykatów, było kilka firm od clt i szkieletów - i wszyscy mówili wprost -
  • Odpowiedz