Wpis z mikrobloga


Witam szanowne Mirki!

Z okazji zbliżających się świąt chiałbym się z wami podzielić nie tylko życzeniami, ale też krótką świąteczną symulacją!ʕʔ

Dzisiejszy wpis będzie dotyczył dźwięków, więc chętnych zapraszam zarówno do czytania jak i do posłuchania animacji. Wideo stworzyłem dla mojej firmy, ale nie mam czasu by go edytować i wrzucać na swoje konto.

Od lat interesuje się muzyką, ale zawsze coś (prawdopodobnie lenistwo) przeszkadzało mi w zrozumieniu jak powstaje dźwięk. Postanowiłem nieco zgłębić temat przy użyciu poczciwego instrumentu muzycznego jakim są cymbałki. W przypadku cymbałków dźwięk powstaje gdy uderzymy pałką w płytkę ( ( ͡ ͜ʖ ͡) ), a to z punku widzenia symulacji komputerowej jest stosunkowo proste do zamodelowania. No dobrze, ale jak zmienić te ładne dla oka obrazki na przyjemne dla ucha melodie?

Pobudzona przez pałkę płytka, powoduje, że cząsteczki powietrza znajdujące się w sąsiedztwie instrumentu zaczynają się od siebie odbijać. Rezultatem tego jest lokalna zmiana gęstości i ciśnienia powietrza, a sposób w jaki zmienia się to ciśnienie wpływa na to jaki słyszymy dźwięk. Oczywiście cały proces jest o wiele bardziej skomplikowany i jest wysoce prawdopodobne, że za bardzo go uprościłem... Nie bacząc jednak na moje tłumaczenie - istotne jest, że jeśli potrafimy zmierzyć zmianę ciśnienia w symulacji to potrafimy też zapisać poszczególne wartości do jakiegoś pliku. Przy odrobinie szczęścia i sprytu, ten plik może mieć rozszerzenie .wav, a wtedy pozostaje nam już go tylko odtworzyć na głośnikach! ()

Powinienem jeszcze wspomnieć o tym dlaczego każda płytka drga inaczej lub chociaż o tym co to są częstotliwości własne. Jednak przyjemności należy sobie wydzielać o czym powinniście pamiętać w czasie nadchodzących świąt ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W tym miejscu, bez względu na to czy ktoś wierzy czy nie, chciałbym życzyć aby w te święta i cały najbliższy rok nikt nie musiał symulować uśmiechu!

Pan Bogdan spod tagu #bogdansymulant ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  • 1