Wpis z mikrobloga

Ja wiem, że to pytanie było pewnie z milion razy, ale znaleźć coś pod tym tagiem w zalewie spamu graniczy z cudem.
Do rzeczy - chciałbym przesłać BTC po najniższej możliwej opłacie (fee). Nie zależy mi na czasie. Jak czytać stronę https://bitcoinfees.earn.com/, aby ustalić jakie fee mam ustawić w portfelu?
Zalecane fee w tym momencie to 490 sat/byte (ok. 15 EUR), co gwarantuje przelew w ciągu najbliższego bloku (0-30 minut). Na wstępie odrzuciłem fee, które nie gwarantują zatwierdzenia transakcji, czyli przewidywany czas transakcji wynosi maksymalnie nieskończoność (inf). Chodzi mi o ostatnią kolumnę - Time estimated in minutes.

1) Czy jeśli ogłoszę transakcję z minimalnym fee, które ma górną granicę przewidywanego czasu (na tę chwilę to 51 sat/byte, czyli ok. 1,5 EUR, co powinno wystarczyć na transfer w ciągu 40-1200 minut), to mam gwarancję, że transakcja zostanie zaakceptowana przez górników w czasie, plus-minus, 20 godzin (1200 min.)?
2) Co się stanie z fee, jeśli transakcja nie zostanie zaakceptowana ze względu na niskie fee? Wiem, że BTC wrócą na adres nadający po ok. 72 godzinach, ale czy opłata za transakcję również, czy fee przepada?

Nie mam problemów z tym, żeby ta transakcja szła nawet tydzień (może być cofnięta raz czy dwa), ale zapłacić 1,5 czy nawet 3 EUR, a 15 to jest jednak różnica ;)

#bitcoin
  • 8
@urus: Nie masz gwarancji, czas jest obliczany na podstawie aktualnego obciążenia mempoola. Jeśli ilość transakcji nagle znacząco wzrośnie, to ten czas się zmieni i będziesz musiał poczekać dlużej
2) chyba wraca do ciebie
@Smule: OK, rzeczywiście obciążenie mempoola zmienia się w czasie. Także teraz tylko kwestia czy fee na pewno jest zwracane, czy przepada.

@kapibar: trochę za dużo zachodu z instalacją pełnego węzła dla jednej transakcji. Chcę to przelać z Mycelium na Trezora i już nie tykać aż do 2040 r. ;)
@urus: No raczej jest zwracane, przecież wszystkie BTC w sieci muszą się zgadzać, a skoro nie dasz ich minerom (bo przecież transakcja wróciła) to raczej normalne, że opłata wraca do Ciebie
@urus: W tej chwili mempool ma około 83000 oczekujących transakcji, to bardzo dobry moment żeby transferować środki, biorąc pod uwagę, że niedawno było oczekujących ponad 200000 :)