Wpis z mikrobloga

@fnzavrjvrz: mieszasz wszystko ;) to czy przez biuro, czy nie przez biuro to nie ma znaczenia, bo kupujesz od dewelopera, a biuro tylko pośredniczy. To czy płacisz prowizję agencji i w jakiej wysokości zależy od Waszych ustaleń. Czasami kupujący nie płaci, czasami płaci.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2% to druga sprawa. Przy kupnie z rynku pierwotnego się go nie płaci. Nawet jak mieszkanie jest już wybudowane i oddane
@fnzavrjvrz: @szcz33pan: powoli. Słowem wstępu - nie możesz kupić mieszkania, które jest w budowie. Tak się potocznie mówi, ale ono nie istnieje, więc go nie kupujesz. Podpisujesz z deweloperem umowę rezerwacyjną, deweloperską, umowę o wybudowanie i przeniesienie własności lokalu mieszkalnego. Jak zwał, tak zwał, nie jest to transakcja kupna-sprzedaży. I teraz mogą by dwie sytuacje


1. Ktoś podpisał taką umowę rezerwacyjną z deweloperem np. 1,5 roku przed oddaniem do użytku
@Piotrek00: to jeszcze do pkt 1. jeśli ktoś kupił gotówką mieszkanie które nie istnieje to dopóki nie podpisał aktu notarialnego i nie odbierze to może mi je sprzedać i wtedy ja jestem pierwszym właścicielem i nie płace PCC?