Wpis z mikrobloga

#pytaniedoeksperta

Czy osoby niesłyszące/niedosłyszące są w jakiś sposób upośledzone emocjonalnie, czy to tylko kwestia odpowiedniego wychowania przez rodziców?

Spotkałem ostatnio w kawiarni bardzo ładną dziewczynę (lvl. ok 20) z mamą. Po sposobie mówienia słychać było, że dziewczyna ma/miała problem ze słuchem. Ale oprócz tego dosyć dziwnie się zachowywała jak dyskutowała ze swoją mamą - tupała, uderzała ręką w stolik, nachylała się, robiła dziwne miny. Nie wyglądałą na upośledzona umysłowo. I teraz się zastanawiam, czy to dziwne zachowanie to przez to, że właśnie nie słyszała przez większą część życia i miała problem z okazywaniem emocji, czy to coś innego jednak?
  • 10
@slepauliczka: @farmaceut: Ale widziałem w TV kiedyś jakiś program z osobami niesłyszącymi i one oprócz dziwnego sposobu mówienia nie miały takich zachowań. Czy to może też być kwestia tego jak rodzice dbali (bądź nie dbali) o rozwój? Ciekawe czy da się to jakoś jeszcze wyprostować - jakby np. zmienić towarzystwo takiej osoby. Może rodzice po jakimś czasie przestali zwracać uwagę na takie zachowanie, albo wpadli w pułapkę "wyjątkowości" swojego dziecka.
@nalej_mi_zupy: może dziecko nie jest z plasteliny i ma taki temperament że macha rękami, a może coś neurologicznego? Czemu każdy myśli że dziecko to się lepi jak się chce i w każdy możliwy sposób?
@slepauliczka: Ja tam mam inne podejście i sam wolę jak ktoś mi mówi wprost, że robię coś złego. Tak samo byś powiedziała kolesiowi, który przy ludziach dłubie w nosie, żeby się nie przejmował i dłubał dalej, bo przecież się znajdzie jakaś, która go pokocha?
@nalej_mi_zupy mówimy tutaj o mimice, odruchach..
Nie o wiesniackim zachowaniu

To może wszyscy teraz chodźmy na siłke bo tłuszczyk jest ble a my musimy dogadzac innym i umilic innym widoki?

Ale może niektórym pasuje bycie trochę grubszym i to akceptuję? Może ktoś wygląda dużo mniej korzystnie będąc chudym jak patyk?

Przestań zmieniać ludzi, żyj i daj żyć innym, laska pewnie jest szczęśliwa i ma większe problemy w życiu niż zdanie innych xD
@slepauliczka: Gdyby to była tylko mimika i jakieś odruchy to bym to olał, ale ta laska momentami zachowywała się ultra dziwnie. I pewnie nie dam rady jej zmienić, bo prawdopodobieństwo, że ją kiedyś spotkam jest znikome. Zastanawiałem się tylko, czy wszyscy niedosłyszący tak mają, czy tutaj był jakiś szczególny przypadek.