Wpis z mikrobloga

Z racji tego, że laptop został mi jedynie do "internetu" muzyki i poczty, postanowiłem spróbować po raz kolejny czegoś innego niż windows.

Elementary OS Loki. Wszystko ładnie pięknie, ale centrum aplikacji jest puste... Nic nie wyszukuje, nie ma nic w kategoriach... A przydało by się coś doinstalować bo np. systemowa przeglądarka nie obsługuje nawet YT powyżej 720p.

Ktoś coś w kwestii tego OSa może coś doradzić ?

#linux #elementaryos
  • 16
@Arthaniel: yy elementary s podobno jest zbguowany, druga sprawa, że możesz nie mieć zainstalowanych driverów. Mój znajomy tak pół roku jechał na zintegrowanej karcie intela xD

Druga sprawa jaką masz wersję elementary?
@Kryspin013 ogólnie temat już ogarnięty :)
Wersje najnowszą ale oznaczenia nie pamiętam... "Loki" wstukałem sudo apt-get update, pobrało jakieś pakiety, zawartość w sklepie się pojawiła. Co do karty to będę się bawił jutro, bo filmy w HD odtwarza w... Dziwnej jakości, chyba właśnie na Intelu, może uda mi się GeForce zainstalować
@Arthaniel: Weź sobie DeepinOS i gnaj na Debianie.
Albo MX Linux. Też Debian.

Jeśli to nie laptop pokroju Pentium/Celeron 1GB RAM to też polecam openSUSE razem z Plasma 5.
U mnie pracuje na trzech komputerach. Od Intel Celeron N3450 przez i5 do i7. Wszystkie na dodatek rozdzielczość 2k, 4k, 4k i pięknie, płynnie i komfortowo.

Deepina za to instalowałem na 2GB CoreDuo i byłem w szoku, jak płynnie chodziło wszystko (poza
@qdt2k laptop trochę nowszy, Intel i3 8GB ramu i GT 610M, jutro na tym elementary spróbuję jeszcze ogarnąć kodeki/sterowniki do grafy, bo trochę Lipnie mi odtwarza pliki video w FHD, jeżeli mi się to uda, to mam wszystko czego chciałem. ( ͡º ͜ʖ͡º)
@qdt2k o dziwo sam YT chodzi normalnie przy 1080p. Co było dla mnie sporym zaskoczeniem, bo przy innych dystrybucjach był z tym problem, ale plik video odtwarzany na domyślnym odtwarzaczu zdecydowanie nie wygląda na 1080p.
@Arthaniel: VLC jak dotąd niepokonany. Inne to lekkie kaleki. mpv też daje radę, ale wymaga ciut więcej cierpliwości.

O od siebie jeszcze.
Po serii eksperymentów odechciało się niszować z dystrybucjami. Co wsparcie to wsparcie. openSUSE mnie jeszcze nie zawiódł. Braku aplikacji albo kłopotów ze sterownikami generalnie nie doświadczyłem.
Trochę ciężko się na początek do YaST przyzwyczaić, ale potem już z górki.
(No i nadchodzący YaST 4 to będzie skok!)
Intel i3


@Arthaniel: Jak janusze z allegro. Zdajesz sobie sprawę, że pierwszy i3 miał premierę w 2010 roku a do tego czasu wyszło już 8 albo 9 generacji tych procków? xD Ale według GPU nvidi twój lapek będzie miał z 5-6 lat czyli całkiem spoko.
@qdt2k: @Arthaniel: VLC niepokonany? Lul, póki co z każdą nową wersją się coraz bardziej buguje, do tego się w ogóle z motywem gnome nie integruje ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Tylko gnome-mpv/mpv - działa z buta, a dekodowanie możesz soboie nawet z linii poleceń przełączać.